Nasze wydawnictwa

Październik, nr 10 (192) / 2008

Wokół poezji Hordyńskiego

26 września w czasie ponad dwugodzinnego spotkania odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury wykład pod tytułem „Nostalgia nad Tybrem, o liryce Jerzego Hordyńskiego” poświęcony twórczości tego jarosławskiego poety. W drugiej części spotkania Jan Tulik zaprezentował swoją twórczość poetycką.

Jan Tulik starał się przybliżyć postać Jerzego Hordyńskiego - poety, który w Jarosławiu spędził dzieciństwo i wczesną młodość.
Hordyński, to pisarz posługujący się alegorią, przypowieścią, tworząc poezję kultury, nacechowaną brakiem nadziei, poczucia sensu istnienia, co dotyczyło wielu przedstawicieli jego pokolenia.
„Nie oceniajmy jednak innych poprzez nasze wizje”, bo „cóż to za poeta, który nie ma wątpliwości”, konkludował Jan Tulik.
Mistrz Hordyński nie był traktowany jako emigrant, „zbudowałem dom z dalekich podróży”, jak sam twierdził, „a to, co duchowe i magiczne cenię najbardziej”.
J. Tulik omówił wybrane utwory Hordyńskiego, oraz prezentował własne wiersze. Poeta znalazł czas na ożywioną dyskusję ze słuchaczami. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia wyrazili chęć spotkania z poetą.
Jan Tulik stwierdził iż pamięć o Jerzym Hordyńskim to najcenniejszy pomnik dla poety.

Magdalena Bojarska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65