Aktualności / wydarzenia

„Pola Nadziei” dla jarosławskiego hospicjum

Ostatni weekend kwietnia, to nie tylko wspólne świętowanie na rynku w ramach Dni Ogrodów i Majówki 2017, ale też finał akcji „Jarosławskie Pola Nadziei”, do którego przygotowywaliśmy się od marca. Wolontariusze ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz średnich w dniach 29-30 kwietnia będą kwestować, a za otrzymane datki wręczać wykonane przez siebie żonkile – symbole nadziei. Cel jest bardzo szczytny, pomoc w powstaniu Hospicjum – Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II. Miejsce dla osób cierpiących, które już od lipca będą mogły być otoczone opieką wymaga wyposażenia w odpowiedni sprzęt.
Fot. Renata Pęcak
Fot. archiwum SP nr 9

Celem jarosławskich „Pól Nadziei" jest wsparcie Hospicjum - Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II. Placówka, podobnie jak schronisko dla bezdomnych mężczyzn, jest częścią działalności Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie" - Przystani MB Jasnogórskiej (uL. Sanowa 11) prowadzonej przez ks. prof. Franciszka Rząsę. Środki, które zostaną zebrane w ramach akcji zostaną przeznaczone na wyposażenie hospicjum oraz zakup odpowiedniego sprzętu.  W tym miejscu ulgę w cierpieniu będzie mogło odnaleźć ok. 30 osób dotkniętych chorobami nowotworowymi.

W akcję aktywnie włączyli się m.in. Urząd Miasta Jarosławia, Powiat Jarosławski, PWSTE, miejskie instytucje kultury, placówki oświatowe czy organizacje, które w sprawach organizacyjnych spotykały się już od marca. Kilkuset uczniów ze wszystkich jarosławskich szkół podstawowych i gimnazjalnych razem z nauczycielami i rodzicami oraz młodzież ponadgimnazjalna wykonało z krepiny tysiące żonkili - symbole nadziei. Żółte kwiaty wolontariusze będą rozdawać na ulicach miasta, w ostatni weekend kwietnia (29-30.04) w podziękowaniu za wrzucone do blisko 140 puszek datki. Koordynatorem całej akcji w Jarosławiu jest ks. Prałat Andrzej Surowiec, zaś ze strony Urzędu Miasta Renata Chlebowska - dyrektor Wydziału Oświaty.

W sobotę (29 kwietnia) wolontariusze od godzin rannych do ok. 19.00 w różnych rejonach miasta będą prowadzić akcję przed centrami handlowymi i sklepami, natomiast w niedzielę (30 kwietnia) przed kościołami oraz na rynku. Przyjmijmy ich życzliwie. Zachęcamy do wsparcia akcji!

„Pola Nadziei" to międzynarodowa kampania propagująca wolontariat, bezinteresowną pomoc nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom.  Realizowana jest wyłącznie przez hospicja, a swój początek ma w Szkocji. Tam  w 1948 r. został przeprowadzona po raz pierwszy. Do Polski trafiła w 1998 r., a krakowskie hospicjum stało się kolebką polskich „Pól Nadziei" i koordynatorem. Od 2003 r. program jest również realizowany przez hospicja w innych miastach w kraju. W tym roku włączyło się 50 hospicjów z 46 miast - po raz pierwszy dołączył też Jarosław. Każde z hospicjów działa na swoim terenie pozyskując środki na działalność, z zachowaniem ustalonych w Krakowie zasad.

Więcej o przygotowaniach do „Pól Nadziei" TUTAJ

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(28.04.2017 | aktualizacja 02.05.2017 10:04)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65