Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

POLA NADZIEI

Pod takim hasłem w Jarosławiu w ostatni weekend kwietnia prowadzona będzie zbiórka uliczna na rzecz pierwszego w Jarosławiu hospicjum. Organizatorzy akcji są przekonani, iż jarosławianie nie zawiodą i okażą wsparcie. Prace nad powstaniem hospicjum są bardzo zaawansowane, już w lipcu potwierdza dyrektor hospicjum pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z opieki.

Trwają prace nad organizacją charytatywnej akcji POLA NADZIEI mającej na celu zbiórkę pieniędzy na budowane w Jarosławiu przy ul. Sanowej 11 hospicjum. Organizatorzy akcji - ks. prałat Andrzej Surowiec oraz ks. prałat dr Franciszek Rząsa liczą na duże zaangażowanie i hojność jarosławian. Zbiórka uliczna prowadzona będzie przez weekend 29-30 kwietnia, do akcji włączają się szkoły podstawowe i gimnazja, Miejski Ośrodek Kultury (w ramach zajęć plastycznych wspiera akcję produkcją żonkili), szkoły ponadgimnazjalne, PWSTE w Jarosławiu oraz instytucje wspierające dzieło niesienia pomocy osobom terminalnie chorym.
W podziękowaniu za wrzucone do puszki pieniądze każdy otrzyma od wolontariusza symbol nadziei - żonkil. Produkcja kwiatów z bibuły trwa, na spotkaniu organizacyjnym w Katolickim Centrum Kultury w Jarosławiu pod koniec marca rekordzistką okazała się Szkoła Podstawowa Nr 10, która ma już przygotowanych 1 000 sztuk. Na drugim miejscu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich z blisko 800 sztukami. Wszystkie szkoły oprócz pracy nad żonkilami oczywiście przygotowują wolontariuszy, którzy zbierać będą pieniądze na rzecz pierwszego w Jarosławiu hospicjum. Do zbiórki chętnie włączają się także studenci, nauczyciele i rodzice uczniów. Wspieranie działalności hospicjum POLA NADZIEI ma swój początek w Szkocji, gdzie w 1948 r. po raz pierwszy przeprowadzono taką akcję, do Polski akcja zawitała w 1998 r. w Krakowie.  

Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II, bo taką nazwę nadano hospicjum, jest częścią Fundacji Wzrastanie zarządzanej przez ks. dr. Franciszka Rząsę. W Jarosławiu w ramach działalności fundacji od kilkunastu lat działa także schronisko dla bezdomnych mężczyzn. W chwili obecnej czekamy na zamknięcie ostatnich prac i rozpoczęcie procedur kontraktowych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak udało się dowiedzieć od dyr. hospicjum ks. dr. Franciszka Rząsy w lipcu 2017 r. otworzone zostanie hospicjum dla pierwszych 12 pacjentów, a docelowo planowanych jest 30 miejsc.
W Jarosławiu będzie to jedyna taka forma opieki, na Podkarpaciu brakuje tego typu placówek pomocy medycznej. Budowa placówki trwała niespełna 3 lata. Fundacja opiera się także na pracy wolontariuszy, którzy zawsze sąmile widziani - jak zapewnia ksiądz Rząsa.

Więcej o dziele hospicyjnym można przeczytać TUTAJ.

W ramach wsparcia inicjatywy w dniach od 5 do 8 kwietnia w Centrum Kultury i Promocji oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu będzie można wesprzeć dzieło powstania hiospicjum kupując kartkę wielkanocną przesłaną na konkurs organizowany przez Burmistrza Miasta Jarosławia. Dochód z zakupu przeznaczony zostanie w całości także na akcje POLA NADZIEI.

 

 Poniżej materiał z pierwszego spotkania organizacyjnego w sali narad Ratusza.

Iwona Międlar
Wydział Oświaty
(03.04.2017 | aktualizacja 04.04.2017 07:53)
Uczniowie SP 9. | Fot.  Archiwum organizatora
Uczniowie SP 9.
Fot. Archiwum organizatora
Uczniowie SP 6.
Uczniowie SP 6.
Uczniowie SP 10.
Uczniowie SP 10.
Uczniowie SP 6.
Uczniowie SP 6.
Uczniowie SP 10.
Uczniowie SP 10.
Uczniowie SP 9.
Uczniowie SP 9.
Archiwum
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30