Strona główna » Galeria » Galeria zdjęć » Warto wiedzieć
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Warto wiedzieć

Za nami centralne obchody jubileuszu 400 lat jarosławskiego Opactwa. Uroczystości odbyły się w dniach 17-18 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2011. Przypadającej w tym roku wyjątkowej rocznicy towarzyszyło wiele wydarzeń m.in. I Jarmark Benedyktyński, turniej rycerski, wernisaże wystaw, spotkania, koncerty, w których łącznie uczestniczyło ponad pięć tysięcy osób.
Taki tytuł nosi jedna z pięciu wystaw, którą można oglądać od 14 września w jarosławskim opactwie, zorganizowana w ramach przypadającego w tym roku jubileuszu 400 lat przybycia na Wzgórze św. Mikołaja sióstr benedyktynek. Wystawa została poświęcona dziejom opactwa, prezentuje wizerunki m.in. najbardziej zasłużonych dla konwentu donatorów i rezydentów tego wyjątkowego miejsca.
Kościół pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu zyskał relikwie największego Polaka – bł. Jana Pawła II. Fragment sutanny z kroplą krwi Błogosławionego przekazany przez kard. Stanisława Dziwisza oraz piuska, której używał Ojciec Święty – dar abpa Mieczysława Mokrzyckiego zostały uroczyście zainstalowane w kaplicy Miłosierdzia Bożego 4 września 2011 roku.
Podobnie jak straż pożarna i graniczna, swój dzień ma także straż miejska. Przypadające 29 sierpnia święto zostało ustanowione 14 lat temu. W tym roku jarosławscy strażnicy świętowali podwójnie, ze względu na jubileusz 20-lecia utworzenia Straży Miejskiej w naszym mieście. Z tej okazji burmistrz Andrzej Wyczawski wręczył siedmiu funkcjonariuszom awanse na wyższe stanowiska strażnicze; pięciu otrzymało nagrody. Uroczystość odbyła się 26 sierpnia.
15 lat temu w jarosławskiej cerkwi cudowna Ikona Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” została koronowana diademami pobłogosławionymi przez Jana Pawła II. W tym roku, 18 sierpnia obchodziliśmy jubileusz tego wydarzenia. W uroczystościach uczestniczyli hierarchowie Kościoła grekokatolickiego i rzymskokatolickiego z Ukrainy, Polski, Włoch, Niemiec i Słowacji oraz m.in. burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski. Liturgii przewodniczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk - zwierzchnik Kościoła grekokatolickiego.
Już po raz drugi w tym roku, w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Dwanaście par, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat odebrało z rąk zastępcy burmistrza Bogdana Wołoszyna „Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Uroczystość odbyła się 29 czerwca.
„Kapłaństwo święte szczęściem zwie…” - taki tytuł nosi publikacja wydana z okazji 50-lecia Święceń Kapłańskich Ks. Prałata Mariana Rajchla, który od 36 lat pełni posługę duszpasterską w naszym mieście. Uroczystości jubileuszowe, które Ks. Prałat świętował wspólnie z ks. Markiem Pieńkowskim obchodzącym Srebrny Jubileusz, odbyły się 26 czerwca w jarosławskim Opactwie. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.
To kolejna wystawa Eugeniusza Molskiego z cyklu "Piękny Świat". Tym razem sale wystawowe "Galerii u Attavantich" w Jarosławiu zapełniły się malarstwem i rzeźbą ceramiczną. Można było obejrzeć grupę prac inspirowaną renesansowymi postaciami żyjącymi w Jarosławiu, cykl prac wykonanych w technice papierowej oraz ceramikę prezentowaną wcześniej w ogrodach m.in. Muzeum Regionalnego w Myślenicach i Barlinku, ogrodach Willi Willuszówki w Dębicy. Ekspozycja dostępna była w dniach 21 maja - 30 czerwca 2011 r.
Niecodzienne spotkanie miało miejsce w sali narad UM Jarosławia. 20 czerwca br., dzięki gościnności Burmistrza Miasta Jarosławia Andrzeja Wyczawskiego uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mogli w twórczy - rysunkowy sposób podsumować działalność artystyczną w mijającym roku szkolnym. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku 2010/2011 "Rokiem Odkrywania Talentów".
W tym roku od zbrodni jaka wydarzyła się w 1943 r. na Wołyniu mija 68 lat. W ubiegłym roku zrodził się pomysł na wystawę pod nazwą „Niedokończone msze wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”, która prezentowana była po raz pierwszy podczas międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej w dniach 9-11 lipca ub.r. w Lublinie. Obecnie wystawę można oglądać w jarosławskim Centrum Kultury i Promocji.
Strona: ««  «  15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21  »  »»     [strona 18 z 25 - wszystkich galerii: 245]