Strona główna » Dla Mieszkańców » Budżet Obywatelski Miasta Jarosławia » O budżecie obywatelskim
Dla Mieszkańców
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

O budżecie obywatelskim

Pierwszy w Polsce budżet obywatelski został wprowadzony w 2011 r. w Sopocie i od razu zyskał wielu entuzjastów w całym kraju. Dlaczego? Ponieważ prawidłowo działający budżet obywatelski, to zachęta dla mieszkańców do poświęcenia własnego czasu i energii, pobudzenia w sobie większej aktywności i pozytywnego myślenia, że zaangażowanie przyniesie efekt w postaci placu zabaw, wyremontowanej ulicy, czy nowego chodnika.

 

Budżet partycypacyjny to też możliwość podejmowania szerokiej dyskusji i dialogu Samorządu z Mieszkańcami o ważnych inicjatywach dla miasta oraz zgłaszania przez obywateli najpotrzebniejszych inwestycji. W 2014 r. pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Jarosławia pokazała, że jarosławianie chcą pozytywnie zmieniać rzeczywistość wokół siebie, dlatego zapraszamy do udziału w jego III edycji.

Dla przypomnienia:

Budżet Obywatelski Miasta Jarosławia został wprowadzony 17 czerwca 2014 r. Zarządzeniem nr 214 Burmistrza Miasta Jarosławia. Wówczas mieszkańcy wybrali do realizacji następujące zadania: 1) remont stadionu JKS, 2) remont ulicy Solskiego, 3) budowa placu zabaw przy ul. Orkana, II etap. Łącznie wpłynęło 33 inicjatywy, z których 11 - po spełnieniu wymogów - zostało dopuszczonych do głosowania.

W 2015 r. największą liczbę głosów zdobyły: 1) TACY SAMI plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych, 2) Park wspinaczkowy dla dzieci w Ogródku Jordanowskim, 3) Modernizacja stadionu JKS (II etap). Łacznie wpłynęło 31 inicjatyw, z których 21 zostało dopuszczonych do głosowania.

W 2016 r. nie było konieczne głosowanie, ponieważ po weryfikacji w kwocie 600 tys. zł zmieściły się następujące zadania: 1) Przebudowa ulicy Drużynieckiej, 2) Modernizacja stadionu JKS cz. 3, 3) Remont fontanny na osiedlu 1000-lecia, 4) Ścieżka edukacyjno-zdrowotna przy SP nr 7, 5) Zagospodarowanie placu przed budynkiem SP nr 9, 6) „Aleja Kasztanowa" w ramach projektu „Zielona czytelnia".

W 2017 r. została zwiększona kwota na BO do 750 tys. zł, wprowadzono trzy kategorie zadań oraz rozszerzono zakres o projekty nie tylko inwestycyjne. Dzięki temu mieszkańcy mieli możliwość zgłoszenia wznacznie więcej inicjatyw ukierunkowanych nie tylko na inwestycje, ale i działania kulturalne czy społeczne. IV edycja BO cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 56 propozycji, z których 50 mogło konkurować w trzech kategoriach. Rekordowe zainteresowanie wykazali też mieszkańcy przy wyborze inicjatyw do realizacji. Na 7 518 ważnych kartach oddali 16 693 ważnych głosów! Frekwencja wyniosła blisko 20%. Dla porównania, w stolicy naszego województwa (ok. 200 tys. mieszkańców) oddano niewiele ponad 15 tys. głosów.

Jak będzie tym razem? Wszystko zależy od Was, Drodzy Mieszkańcy!