Strona główna » Na bieżąco » Zapowiedzi » Archiwum » 2019 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Zapowiedzi

W stronę światła – Zbigniew Ważydrąg

Galeria Główna u Attavantich zaprasza na wernisaż wystawy „W stronę światła” oraz spotkanie z artystą Zbigniewem Ważydrągiem, które odbędzie się w piątek, 8 lutego, o godz. 18.30.

Galeria Główna u Attavantich zaprasza na wernisaż wystawy „W stronę światła” oraz spotkanie z artystą Zbigniewem Ważydrągiem, które odbędzie się w piątek, 8 lutego, o godz. 18.30.

Zbigniew Ważydrąg urodził się w 1952 roku w Borku pod Bochnią. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale rzeźby, konserwacji i malarstwa w pracowniach Tadeusza Łakomskiego i Jerzego Nowosielskiego. Dyplom uzyskał w 1980 r. w pracowni Włodzimierza Buczka. W swoim dorobku posiada kilkanaście wystaw indywidualnych oraz zbiorowych i poplenerowych. Artysta dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. W 1990 r. przebywał w Paryżu, gdzie wystawiał swoje prace w galerii Chablin na Montmartre. Jego dzieła były prezentowane również w Instytucie Polskim w Sztokholmie. W latach 90-tych odwiedził trzy razy Ziemie Świętą, a wyprawy te stały się inspiracją do cykli obrazów: „Golgota” i „Jerozolima”.

Prace Zbigniewa Ważydrąga charakteryzują się ekspresją czystego koloru i formy, która łączy elementy abstrakcji i surrealizmu. Zajmuje się również rzeźbą i poezją. Jest autorem tomiku poezji pt. „Jesteś blisko”, a także wspomnienia o ks. Janie Twardowskim. Jan Flasza opisuje tego wyjątkowego twórcę, jako znakomitego artystę, który łączy pogłębioną interpretację ideową i doskonały warsztat z prostotą i „swoistą naiwnością świątkarza ludowego”, dotkniętego iskrą Bożą.

Na lutowym wernisażu Zbigniew Ważydrąg wprowadzi nas w swój świat. Będziemy mogli nie tylko podziwiać jego malarski dorobek, ale także posłuchać autorskiej poezji.

Zapraszamy serdecznie!

Aleksandra Radlak
CKiP
(08.02.2019 | aktualizacja 31.01.2019 10:19)