Strona główna » Na bieżąco » Zapowiedzi » Archiwum » 2020 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Zapowiedzi

JOKiS: I TAKA MŁODSZA PAKA...

Zaplanowana na maj bieżącego roku czwarta edycja Młodszej Paki - Przeglądu Kabaretów Młodzieżowych w Jarosławiu z związku z panującą pandemią nie odbyła się. Warto więc przypomnieć podstawowe informacje o imprezie i podsumować ogólnie jej dotychczasowe edycje.


Przegląd od początku jest wspólnym dziełem znanego Stowarzyszenia Promocji Sztuki Kabaretowej „PAKA" w Krakowie oraz Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Patronaty honorowe nad nim sprawują: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marszałek Województwa Małopolskiego, Starosta Jarosławski, Burmistrz Miasta Jarosławia.

Przeglądowi przyświecają niezmienne cele: rozbudzanie zainteresowania młodzieży sztuką kabaretową; prezentacja i popularyzacja dorobku artystycznego młodzieżowych zespołów oraz solistów; integracja amatorskich środowisk artystycznych; inspiracja młodych twórców do poszukiwania nowych form wypowiedzi artystycznej.

W jury oceniającym uczestników zasiadali m.in. Paulina Trojecka - dyrektor Stowarzyszenia PAKA; Łukasz Błąd - artysta kabaretowy, tekściarz, lider Kabaretu Kaczka Pchnięta Nożem, związany z Polskim Radiem Rzeszów oraz z ,,Trójką" i Anna Huk - obecnie Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego (z zawodu nauczycielka języka polskiego).

W latach 2017-2019 podczas przeglądów wystąpiło 22 kabarety. Nagrody główne zdobyły kabarety: ,,BOMB-LE" oraz ,,Nasza Klasa" z Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubaczowie i Teatr ,,Plaster" z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Komisja artystyczna składająca się ze znawców sztuki kabaretowej przyznała również nagrody indywidualne za kreacje aktorskie. Laureatami nagród indywidualnych zostali: Weronika Maziarz, Wojciech Szaganiec, Leszek Wołoszyn, Gabriela Ługowska, Magdalena Zarembska, Martyna Kindrat, Jan Abramowicz, Milena Czereba, Małgorzata Stopyra, Miłosz Mazur, Milena Piejko, Kamil Broda, Julia Mikuła.

W w oczekiwaniu na następną MŁODSZĄ PAKĘ ramach wspomnień spójrzmy na relacje z poszczególnych edycji pod linkami:

PAKA 2017

PAKA 2018

PAKA 2019

Przy okazji zachęcamy do lektury dostępnej w księgarni JOKiS ...

J. Suchożak

 

 „Wszyscy wyszli z PAKI..."

14 kwietnia br. na polskim rynku wydawniczym miała premierę książka Agnieszki Kozłowskiej „Wszyscy wyszli z PAKI. Biografia (prawie) każdego kabaretu wraz z instrukcją obsługi" wydana przez Wydawnictwo WAM. Zapewne data nie jest przypadkowa, albowiem 14 kwietnia 2019(!) roku odbył się koncert galowy z okazji 35 - lecia PAKI - Przeglądu Kabaretów Amatorskich, a Agnieszka Kozłowska należy do grona jego współzałożycieli. W swej książce oprowadza nas po kuluarach najsłynniejszej imprezy kabaretowej w Polsce.

Ze wstępu: „ ... Kabaret był w moim życiu od zawsze. Pochodzę z rodziny z dużym poczuciem humoru, a kabaretowe skecze, podsłuchane w radiu albo podejrzane w telewizji, pojawiały się często przy wspólnym stole... Kabaret, jak każda inna ze sztuk, potrafi wydobyć z języka nowe, niezwykłe znaczenia... Być może ci, którzy chcieliby bawić innych, zrobią kabaret, który przerośnie życie. Jak? Odpowiedź, mam nadzieję, znajduje się w tej książce... „. Dzieło Agnieszki Kozłowskiej jest dostępne w księgarni Kuferek, w Kamienicy Rynek 6.

 Henryk Paszek

Marzena Stęc
Jaroslawski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu
(01.06.2020 | aktualizacja 02.06.2020 12:08)
Lipiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Klara Muu - 2D
    2,3,5,7,8 Lipca
    godzina: 13.30
  • Czworo dzieci i coś
    3,5,7,8,9 Lipca
    godzina: 16.00