Strona główna » Nasze wydawnictwa » luty, nr 2 (122) / 2003 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

luty, nr 2 (122) / 2003

"Gdzie jest nasze Betlejem..."
Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz Burmistrz Janusz Dąbrowski wręczają nagrody laureatkom Festiwalu: Małgorzacie Kluz ze Stalowej Woli i Marcie Masłowskiej ze Szczecina. | Fot. Zofia Krzanowska
Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz Burmistrz Janusz Dąbrowski wręczają nagrody laureatkom Festiwalu: Małgorzacie Kluz ze Stalowej Woli i Marcie Masłowskiej ze Szczecina.
Fot. Zofia Krzanowska
Nagrodę specjalną za kultywowanie folkloru w czystej formie otrzymali BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca. | Fot. Zofia Krzanowska
Nagrodę specjalną za kultywowanie folkloru w czystej formie otrzymali BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca.
Fot. Zofia Krzanowska
Zespół AD REM z Jarosławia - zdobywca I miejsca w kategorii zespołów oraz nagrody publiczności. | Fot. Zofia Krzanowska
Zespół AD REM z Jarosławia - zdobywca I miejsca w kategorii zespołów oraz nagrody publiczności.
Fot. Zofia Krzanowska
Kapela Podwórkowa Beka towarzyszyła zespołowi Synkopa z Przeworska. | Fot. Zofia Krzanowska
Kapela Podwórkowa Beka towarzyszyła zespołowi Synkopa z Przeworska.
Fot. Zofia Krzanowska

W przesłuchaniach konkursowych VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Jarosław 2003, które odbyły się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury 18 stycznia 2003 r. wystąpiło 9 solistów i 14 zespołów z Białegostoku, Szczecina, Rabki Zdroju, Białego Dunajca, Stalowej Woli, Aleksandrowa, Sokolnik, Tarnobrzega, Sanoka, Przeworska, Starej Wsi, Pruchnika, Bliznego i Jarosławia. Każdy z uczestników wykonał po dwie kolędy, które oceniała Komisja artystyczna w składzie: Marta Wierzbieniec - dyrektor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jadwiga Nowosiad - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarosławiu, ks. Tadeusz Bratkowski - muzykolog, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, Andrzej Jakubowski - adiunkt w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wiktor Marut - instruktor MOK w Jarosławiu. Otwarcia imprezy dokonał Zastępca Burmistrza Miasta Bogdan Wołoszyn.

W niedzielę 19 stycznia podczas koncertu galowego Burmistrz Janusz Dąbrowski i Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz wręczyli nagrody zwycięzcom i wyróżnionym.

W kategorii solistów dwie równorzędne I nagrody o wartości po 500 zł każda otrzymały: Małgorzata Kluz ze Stalowej Woli (laureatka Szansy na sukces) i Marta Masłowska ze Szczecina (laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali). Dwa drugie miejsca (300 zł) wyśpiewały: Katarzyna Bis z Jarosławia i Marina Łuczenko ze Stalowej Woli. Trzecie miejsce jury przyznało Alinie Kamińskiej z Pruchnika. Ponadto wyróżniono (100 zł) Dorotę Marut ze Stalowej Woli.

W kategorii zespołów wokalno - instrumentalnych główna nagroda w wysokości 1700 zł przypadła zespołowi AD REM z Jarosławia, którego kierownikiem jest Andrzej Superson. Zespół działa przy Kolegiacie Jarosławskiej. Wydał płytę autorską, którą dedykował Ojcu św. Janowi Pawłowi II. Jest laureatem wielu festiwali ogólnopolskich (m.in. Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Międzynarodowych Spotkań z Piosenką w Chełmnie, Papieskiego Festiwalu w Wadowicach, Cantate Deo w Gliwicach) oraz zagranicznych (Festiwal Piosenki Religijnej w Chicacgo). AD REM koncertował także w USA, Francji, we Włoszech i na Ukrainie.

Z drugą nagrodą (1000 zł) wyjechał zespół SZYK ze Szczecina. Dwie trzecie nagrody (po 500 zł) przyznano zespołom: STUDIO PIOSENKI przy TDK z Tarnobrzega i SOUL z Sanoka. Nagrodę specjalną (200 zł) za kultywowanie folkloru w czystej formie otrzymali BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, zaś wyróżnienia po 300 zł: Duet Lidia Marek i Małgorzata Pawłowska z Aleksandrowa, zespół PRIMO z Sokolnik, zespół PRYMKA ze Stalowej Woli oraz TRIOLKI z Rabki Zdroju.

Nagrodę publiczności otrzymał jarosławski zespół AD REM. Na podkreślenie zasługuje różnorodność treści, formy i aranżacji. Niektórym występom towarzyszyły również instrumenty: gitara, organy, bębenki, cymbałki, grzechotki, tamburino, czy trójkąt.

Koncertom przysłuchiwali się m.in. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wacław Spiradek i radny Stanisław Jucha. Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury, parafia pw. Chrystusa Króla oraz Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej są dumni z tego, że Festiwal stał się doskonałą promocją naszego miasta.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30