Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień, nr 4 (112) / 2002 » Sesja Rady Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień, nr 4 (112) / 2002

SESJA RADY MIASTA - 25 lutego 2002 r.
Na zdjęciu Naczelnicy Urzędu Miasta oraz inicjatorzy powołania Młodzieżowej Rady Miasta Jarosławia
Na zdjęciu Naczelnicy Urzędu Miasta oraz inicjatorzy powołania Młodzieżowej Rady Miasta Jarosławia
5,5 godziny trwała sesja Rady Miasta Jarosławia w dniu 25 lutego 2002 r., w której uczestniczyło 28 radnych. Na sesję przybył m.in. O. Dariusz Kantypowicz Przeor Klasztoru OO. Dominikanów i proboszcz parafii MB Bolesnej w Jarosławiu, który w imieniu dzieci korzystających z trzech świetlic środowiskowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich podziękował władzom miasta za wsparcie finansowe.

Podczas obrad podjęto 16 uchwał, spośród których 7 dotyczyło spraw związanych z gospodarowaniem mieniem.

Decyzją Rady Miasta w poczet Honorowych Obywateli włączony został dr Istvan Kovacs, Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie "za całokształt działań i inicjatyw w rozwijaniu współpracy polsko-węgierskiej oraz osobiste zaangażowanie w przekazywanie faktów historycznych ze szczególnym uwzględnieniem udziału Polaków w Węgierskiej Wiośnie Ludów, a także ufundowanie kopijnika poświęconego płk Leonowi Czechowskiemu w Jarosławiu".

Ustalono też zasady zwrotu wydatków przeznaczonych na dożywianie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w ramach zadań własnych gminy. Przyznanie pomocy w formie posiłku następuje na podstawie decyzji wydanej na pisemny wniosek rodziców, opiekunów ucznia, pracownika socjalnego, dyrektora szkoły lub innej osoby posiadającej informację o uczniu. Uczniowie pochodzący z rodzin o dochodach poniżej 200% kryterium dochodowego ustalonego w ustawie o pomocy społecznej otrzymują posiłki nieodpłatnie. Jeśli dochody wynoszą 200-250% odpłatność wynosi 50%, a w przypadku wyższych dochodów za korzystanie z posiłku rodzice lub opiekunowie muszą zapłacić 100%.

Uchwalono również Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2002 r. wraz z załącznikiem określającym szczegółowe zasady wydawania i cofania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu i poza miejscem sprzedaży.

Ponadto podjęta została uchwała w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych oraz sposobu ich rozliczania i kontroli. Kolejną uchwałą zmieniono zapis w przyjętej na poprzedniej sesji uchwale w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu gminy dla niepublicznych placówek oświatowych. Zmiana, związana z najnowszymi regulacjami prawnymi, polega na wyłączeniu wydatków inwestycyjnych jako tych, na które nie można przeznaczyć dotacji.

W związku z organizacją w Jarosławiu Spotkania Młodych w ramach XVII Światowego Dnia Młodzieży Rada Miasta wprowadziła czasowy zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na niektórych obszarach miasta od godz. 14-tej 22 marca 2002 r. do godz. 15-tej 24 marca 2002 r.

Podjęta też została uchwała w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów za wyniki w nauce. Wnioski składać mogą: dyrektor szkoły, rada pedagogiczna, samorząd uczniowski, rodzice lub prawni opiekunowie ucznia. Kwalifikację wniosków przeprowadzać będzie powołana przez Radę Miasta Komisja Stypendialna.

Najwięcej czasu poświęcono na omówienie Planu Zagospodarowania Przestrzennego terenu trasy linii elektroenergetycznej 110 kV ze stacji Jarosław Północ. Informacji udzielał Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Jerzy Śliwa oraz Marek Chmielewski z Zamojskiej Korporacji Elektroenergetycznej S.A. w Zamościu, Aleksander Olech z firmy "Energoprojekt" w Krakowie, a także projektanci: Mieczysław Krukierek i Wojciech Krukierek. W chwili obecnej stacja 110/15kV jest zasilana jedną linią stanowiącą odgałęzienie od linii 110kV Leżajsk - Munina. Celem budowy nowej linii jest zwiększenie dopływu mocy do stacji 110/15kV Jarosław Północ, co spowoduje poprawę poziomu zasilania w Jarosławiu.

Na obrady przybyła również grupa młodych ludzi, którzy zwrócili się z wnioskiem o powołanie Młodzieżowej Rady Miasta Jarosławia. Przekazali radnym propozycję przyszłego statutu i ordynacji wyborczej. Istnieje już około 70 takich organizacji. Zasadniczymi celami ich działania są m.in.: współpraca i reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji rządowych i pozarządowych, działanie na rzecz ochrony praw ucznia, promocja kultury (szczególnie tej tworzonej przez młodych ludzi i do nich adresowanej), kształtowanie młodzieżowych elit społecznych, politycznych i kulturalnych, czynny udział w walce o czyste środowisko, organizowanie pomocy charytatywnej, działanie na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych i twórczych, zapewnienie młodzieży aktywnego udziału w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym Małej Ojczyzny.

Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia
Janusz Szkodny
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30