Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień, nr 4 (162) / 2006 » Vyškov
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień, nr 4 (162) / 2006

Vyškov
Widok rynku w Vyškovie. | Fot. Archiwum UM w Vyškovie
Widok rynku w Vyškovie.
Fot. Archiwum UM w Vyškovie

Południowomorawskie miasto Vyškov z 23 tys. mieszkańców leży w Bramie Wyszkowskiej w górnym biegu rzeki Hany, około 30 km na północny wschód od Brna. Jest to ośrodek kulturalny, społeczny i gospodarczy regionu.

Pierwsza pisemna wzmianka o Vyškovie znajduje się w liście biskupa ołomunieckiego Jindrżicha Zdika z roku 1141. O bogactwie historii miasta do dziś świadczy szereg zabytków historicznych, skupionych szczególnie w miejskiej strefie zabytkowej w centrum miasta. W typowym trójkątnym placu dominuje renesansowy ratusz, wzniesiony w roku 1569. Na placu znajduje się barokowa fontana i słup morowy z roku 1719. Zamek vyškovski został przebudowany z gotyckiego grodu, a wygląd dzisiejszy uzyskał w drugiej połowie XVII stulecia za czasów biskupa Karola z Lichtensztajnu wg projektu architekta Giovanni Pietra Tencally. W dniu dzisiejszym znajduje się tu Muzeum Vyškowskie, które zgromadziło zbiory historyczne, krajoznawcze, archeologiczne, etnograficzne i rzemiosła ludowego. Zamek jest otoczony parkiem zamkowym, który uzyskał swój obecny wygląd w XVII w., kiedy wg projektu Tencalla zbudowano także loggię zamkową. Do zamku przylega browar miejski, założony w roku 1680.

Z zabytków sakralnych należy wymienić oryginalny gotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Marii Panny, który uzyskał swoje barokowe oblicze w roku 1773, wczesnobarokowy kościół oo. Kapucynów z roku 1617 reprezentujący architekturę sakralną zakonu kapucynów, kaplica św. Anny z XVI w. Zachowały się również resztki murów miejskich z XV wieku.

Współczesny Vyškov należy do nowoczesnych miast europejskich; proponuje zwiedzającym, poza spojrzeniem wgłąb wieków, także wiele innych atrakcyjnych możliwości przyjemnego spędzenia czasu. Zwolennicy starego sprzętu wojskowego mogą zwiedzić wystawę lotniczą Fundacji Lotniczego Stowarzyszenia Historycznego, gdzie można zobaczyć większość typów samolotów wojskowych używanych przez lotnisko czechosłowackie i czeskie.

Vyškowskie zoo natomiast słynie szczególnie z hodowli zwierząt domowych i gospodarczych z różnych zakątków świata. Zwiedzenie ogrodu zoologicznego stanowi niezwykłe przeżycie dla dzieci, ze względu na możliwość kontaktu ze zwierzętami w tzw. "babcinej zagrodzie". Już w maju bieżacego roku otwarta zostanie następna atrakcja Vyškowa - obszerny dinopark z ruchomymi modelami gadów z okresu mezozoiku. Wszystkie eksponaty będą miały wielkośc naturalną.

Okolice Vyškowa oplata gęsta sieć oznaczonych tras turystycznych i rowerowych. Zwolennicy aktywnego wypoczynku nigdy nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Kiedy np. skierują się się na północny zachód w kierunku wzgórz pogórza Drahanskiego, na północny wschód do równin urodzajnej Hany lub na południe do Narodowego rezerwatu przyrody Vietrniki, zawsze czekają na nich czarowne zakątki przyrody i niepowtarzalne wrażenia.

Dla "wytrawnych" rowerzystów, ale i nie tylko otwarto nową ścieżkę rowerową - wiedzie przez serce południowych Moraw. Trasa ma długość około 60 kilometrów i łączy miasta Vyšków i Blansko prowadząc turystów przez najpiękniejszy region Moraw. Na tablicach informacyjnych umieszczonych wzdłuż ścieżki turysta-rowerzysta zapozna się z najciekawszymi atrakcjami turystycznymi regionu. Przewodnikiem po całej ścieżce i symbolem projektu jest pan Serduszko, który poprowadzi nie tylko dzieci, ale i zmęczonych dorosłych w sposób żywy i niebanalny - po czesku i po angielsku. Dwujęzyczny przewodnik drukowany ze szczegółową mapą jest nieodpłatnie do dyspozycji we wszystkich centrach turystycznych na trasie, szczegółowe informacje o ścieżce są podane także na stronie internetowej projektu - www.srdinko.cz

A jak najlepiej zrelaksować się w Vyškovie po pełnym wrażeń dniu? Nowoczesny aquapark w Vyškovie oferuje poza basenem wiele innych atraekcji: tobogan, dziką rzekę, wir wodny, saunę fińską i parową oraz łóżka do masażu. A dla unikających wody zawsze pozostaje swojska i przytulna karczma morawska z tradycyjnymi morawskimi potrawami i kuflem vyškowskiego piwa, które jest tu warzone jeszcze z czasów przedhusyckich (sprzed powstania Husa). To wszystko połączone z idealną komunikacją i prężną infrastrukturą hotelarską i żywieniową predysponuje Wyszków, by został on idealnym miejscem do spędzenia urlopu w Południowych Morawach. WWW: www.vyskov-mesto.cz

Numery archiwalne
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30