Strona główna » Nasze wydawnictwa » czerwiec-lipiec, nr 6-7 (176-177) / 2007 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

czerwiec-lipiec, nr 6-7 (176-177) / 2007

Sacrum w literaturze

Już po raz ósmy Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu zorganizowało wojewódzki konkurs "Sacrum w literaturze i sztuce". Patronat nad konkursem objęli: ks. bp Adam Szal, Podkarpacki Kurator Oświaty Maciej Karasiński oraz Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski.

Finał odbył się 24 marca br. Jury, któremu przewodniczył aktor Janusz Zakrzeński, wysłuchało 11 recytatorów zakwalifikowanych do III etapu. Pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka Kobos z Zespołu Szkół Publicznych w Nagoszynie, drugie ex aequo Katarzyna Krucan z Prywatnego Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu i Mateusz Odachowski z Gimnazjum Miejskiego w Leżajsku, zaś trzecie miejsce Maria Ocalewicz z Zespołu Szkół w Pawłosiowie. Ponadto komisja wyróżniła Marię Skobyłko z Prywatnego Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu.

Drugą kategorią konkursu były prace plastyczne. Wpłynęło 267 prac z 28 gimnazjów województwa podkarpackiego. Jury w składzie: Agata Woźniak-Niemkiewicz, Krzysztof Krzych i Henryk Cebula za najlepsze uznało prace Magdaleny Dudy z Gimnazjum w Jedliczu i Wiktora Jasiewicza z Gimnazjum ss. Niepokalanek wJarosławiu. Drugie miejsce otrzymała Justyna Rybińska z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, natomiast trzecie - Julita Gancarz z Gimnazjum w Oleszycach i Justyna Siry z Gimnazjum Nr 1 w Jarosławiu. Wyróżnienie przyznano Annie Galanty (Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Przemyślu), Agacie Duszy (Gimnazjum Nr 1 w Jaworniku Polskim), Magdalenie Ciemierkiewicz, Kamili Czajce, Katarzynie Meissner (wszystkie z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Jarosławiu), Patrycji Bryk (Gimnazjum Nr 3 w Mielcu), Patrycji Skop (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Mielcu), Monice Łukaszów (Gimnazjum Oleszyce), Joannie Masłyk (Gimnazjum w Połomi), Ernestynie Gryndzi (Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu), Izabeli Tokarz (Gimnazjum w Giedlarowej) oraz Sabinie Nowak (Gimnazjum Nr 5 w Jarosławiu). Nagrodzone prace eksponowano w gimnazjum ss. Niepokalanek.

Kulminacyjnym punktem była Msza św. koncelebrowana przez ks. bpa Adama Szala i ks. archiprezbitera Andrzeja Surowca.

"Jestem zakochany w Jarosławiu" - powiedział Janusz Zakrzeński, który od wielu lat przewodniczy komisji konkursowej. Z uznaniem wyrażał się o utalentowanych gimnazjalistach.

W zachwyt wprawiła gra aktorska uczniów z Prywatnego Gimnazjum ss. Niepokalanek, którzy pod kier. Wiesławy Skrzypek wystawili spektakl "Antygona" Sofoklesa. "Szczególne gratulacje należą się siostrom niepokalankom, organizującym i koordynujący konkurs, którego przesłaniem jest uwrażliwienie na prawdziwe wartości, jakie odkryć można w sztuce i poezji" - uważa zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Wrzesień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30