Strona główna » Nasze wydawnictwa » czerwiec-lipiec, nr 6-7 (176-177) / 2007 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

czerwiec-lipiec, nr 6-7 (176-177) / 2007

"Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą"

"Uczmy się w szkole Świętej Jadwigi Królowej, jak wypełniać to przykazanie miłości" - te słowa Jana Pawła II widnieją na certyfikacie, jaki otrzymało Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu za udział w uroczystościach 10 - lecia kanonizacji Pani Wawelskiej oraz w I Ogólnopolskim Zjeździe Rodziny Szkół Świętej Jadwigi w Krakowie.

Uroczystości, przewidziane na dzień 8 czerwca 2007 r. rozpoczęły się od spotkania delegacji ok. 50 szkół z całej Polski na Rynku Głównym, a następnie barwnego pochodu Drogą Królewską do siedziby władców Polski na Wawelu. Poczty sztandarowe, emblematy szkół, stroje z epoki, muzyka, pieśni na cześć Pani Wawelskiej zwróciły uwagę przechodniów i stworzyły niezapomnianą, świąteczną atmosferę. W eucharystii w katedrze wawelskiej, której przewodniczył ks. bp. Tadeusz Pieronek uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz, organizacji polonijnych z Węgier, Francji, Sodalicji Świętej Jadwigi Królowej, Queen Jadwiga Foundation, Siostry Jadwiżanki Wawelskie, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, uczniowie. Gimnazjum Nr 1 w Jarosławiu reprezentowali: dyrektor Władysława Macnar, wicedyrektor Elżbieta Śliwińska, Alina Walter, uczniowie - Agnieszka Krępa, Anna Gąsior, Kinga Ledwożyw, Edyta Tarnowska, Agata Mikołowicz, Jakub Głąb, Karol Jartym, Dominik Walter, Patryk Śliwiński, a w roli Królowej Jadwigi - Joanna Świt.

Po części oficjalnej był czas na modlitwę przy relikwiach patronki, przed Czarnym Krucyfiksem, pamiątkowe zdjęcia, integrację szkolnych społeczności, zwiedzanie Krakowa i pobyt w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W czasy średniowiecza przenieśli wszystkich Szlachetni Rycerze z Bractwa Rycerskiego rozgrywając turniej na Krakowskich Błoniach.

W pamięci uczestników na długo pozostanie też wystrój miasta, oryginalna scena i wspaniały koncert Ennio Moricone, które sprawiły, iż ciężko było opuścić Kraków do późnych godzin wieczornych. Przypomnijmy - w tych dniach miasto świętowało 750. rocznicę lokacji miasta.

Dyrekcja, rodzice, uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 dziękują burmistrzowi Andrzejowi Wyczawskiemu i zastępcy burmistrza Bogdanowi Wołoszynowi za pomoc okazaną przy zorganizowaniu wyjazdu.

Elżbieta Śliwińska - wicedyrektor PG 1
Numery archiwalne
Wrzesień 2019
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30