Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj, nr 4 (101) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj, nr 4 (101) / 2001

Strona 8
FAKTY * WYDARZENIA * ROCZNICE


"Aby na moim niebie było słońce"

Przez 5 dni uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Adama Mickiewicza pod okiem nauczycieli uczestniczyli w przedstawieniach i zajęciach edukacyjnych w ramach obchodów Dnia Ziemi. Uroczyste zakończenie odbyło się 25 kwietnia 2001 r. Wśród zaproszonych gości byli m.in. nauczyciele z Zespołu Szkół Drogowo - Geodezyjnych i Ogólnokształcących oraz Zygmunt Lula, który reprezentował Recyklingu Centrum Sp. z o.o.
"Można wygłaszać wiersze
i śpiewać piosenki o ziemi,
lecz będzie najpożyteczniej,
gdy dla niej popracujemy"
to jedno z haseł promujących czystość środowiska. W finałowych przedstawieniach uczestniczyły dzieci, od tych najmniejszych do najstarszych. Barwne stroje maluchów z ekoludkiem na czele, przeniosły nas na łono natury, tym bardziej, że słychać było niczym nie zmącony śpiew ptaków. Najmłodsi zakończyli swój występ listem do wszystkich dzieci, by nie zaśmiecały otoczenia. W kolejnym przedstawieniu głos zabrała Ziemia i jej nieodzowni towarzysze: liście, las, rzeki i chmurki. Aby nie zapomnieć wezwania do czystości środowiska dzieci wymalowały na plakatach piękne rymy. Piątoklasiści natomiast, w inscenizacji "Czysta energia = czysta Ziemia" wcielili się w energię słoneczną, wiatrową i wodną oraz w przedstawicieli różnych kultur: były Japonki, Murzyn, Arab. Zwrócono też uwagę na "zaśmiecanie języka", którego niestety "posprzątać" się nie da. Ogromnym uznaniem cieszyła się twórczość uczniów, którzy wieszcza za patrona mają. Dzięki nauczycielom: Lidii Matuła, Elżbiecie Kyc, Dorocie Grzęda, Małgorzacie Kiwior, Lucynie Szatko, Irenie Domagała, Danucie Pelc - Kosińskiej, Alicji Droździel, Jolancie Juzwa, Ludmile Gnat, Ewie Mazurek, i Monice Nykiel - Wojtuń pod czujnym okiem Dyrektorki Anny Korczewskiej "jedenastka" pretenduje do miana "szkoły ekologicznej".
Z.K.

Dzień Prymasa Tysiąclecia

31 marca 2001 r. w Katolickim Centrum Kultury przy kościele pw. Chrystusa Króla odbyła się promocja książki Grażyny Stopy zatytułowanej "Śladami prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jarosławiu i Zarzeczu". "Po raz pierwszy Prymas Stefan Wyszyński był w Jarosławiu w 1956 r." dowiadujemy się z opracowania. Autorka posługując się na wspomnieniami świadków opisała misje święte poprzedzające nawiedzenie symboli Jasnogórskiej Królowej 11 lipca 1971 r., a także prace związane z przygotowaniem ołtarza i dekoracji, a nawet zacytowała fragmenty homilii oraz przemówień. Podczas obchodów Dnia Prymasa Tysiąclecia wyświetlony został film archiwalny o pobycie Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Jarosławiu podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej.

Euroregionalne partnerstwo

19 kwietnia br. w jarosławskim Ratuszu odbyło się I spotkanie Informacyjne Euroregionu Karpackiego z cyklu "Rola samorządu terytorialnego w tworzeniu euroregionalnego partnerstwa" oraz otwarte posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Euroregionu Karpackiego Euro-Karpaty. Gospodarz spotkania, Zarząd Miasta Jarosławia, reprezentowany był przez Burmistrza Jana Gilowskiego, wiceburmistrzów: Zbigniewa Piskorza i Roberta Wiśniewskiego oraz członków zarządu: Piotra Warzechę, Zenona Wajdę i Andrzeja Wyczawskiego. W spotkaniu uczestniczyli również: Burmistrz Miasta Radymna - Wiesław Pirożek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa - Wacław Mikulski. Jednym z ważniejszych punktów spotkania było wystąpienie Bogusława Krzanowskiego - Prezesa Stowarzyszenia Euro-Karpaty na temat aktywizacji samorządów podkarpackich na forum Euroregionu Karpackiego, który zapoznał zgromadzonych z trójpoziomową strukturą współpracy sektorów: publicznego, prywatnego i pozarządowego Euroregionu oraz przekazał informację na temat Wspólnego Funduszu Małych Projektów Phare SPF. Następnie członek zarządu miasta Andrzej Wyczawski przedstawił informację dotyczącą roli Jarosławia w europejskim systemie współpracy uwypuklając obecne możliwości samorządu miejskiego, zawarte kontakty partnerskie i strategię rozwoju w poszczególnych dziedzinach tj. m.in. przedsiębiorczość, turystyka, wymiana kulturalna i wymiana młodzieży. W dalszej części spotkania Dyrektor Biura Polskiego Euroregionu Karpackiego zapoznał zebranych z koncepcją Euroregionalnego Systemu Współpracy Stowarzyszenia Euro-Karpaty na przykładzie studium porównawczego Euroregionu Karpackiego i Euroregionu Śląsk Cieszyński.
Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30