Strona główna » Niepodległa
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Niepodległa

526x200_1.jpg

 

KOMITET HONOROWY

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

LOGOTYP

 

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy!


W 2018 roku cały nasz kraj świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Ten radosny jubileusz będzie obchodzony zarówno na szczeblu państwowym, jak też regionalnym i lokalnym, a dla każdego Polaka osobiście będzie powodem do dumy, ale i refleksji nad sprawami wagi najwyższej takimi jak wolność, patriotyzm, obowiązek, Ojczyzna.

Poza tymi oczywistymi, Jarosław ma jeszcze inne powody, aby tę rocznicę celebrować szczególnie uroczyście i w godnej oprawie. Nasze miasto i jego mieszkańcy w okresie i Wojny Światowej doświadczyli ciężkich chwil. Dużą stratą dla zabytków jarosławskich stał się pożar w 1914 r. dawnego kolegium jezuickiego. W czasie dwukrotnej inwazji rosyjskiej oraz związanych z tym bitew pod Jarosławiem i Radymnem w październiku 1914 i w maju 1915 r. mocno ucierpiała ludność cywilna. Tym większa radość i entuzjazm towarzyszyły pierwszym dniom wolności w listopadzie 1918 roku. Dziś pragniemy przypomnieć te dni chwały i uczcić tych, którzy mieli w nich swój udział.

Taką postacią, która łączy tę i kolejną rocznicę jest Marszałek Józef Piłsudski. Zasługi Naczelnika dla odzyskania niepodległości, obrony młodej I Rzeczypospolitej i jej późniejszego rozwoju, nie wymagają dodatkowych uzasadnień. Nam jarosławianom, jego osoba jest szczególnie bliska, bowiem w 1928 roku został obdarzony przez mieszkańców i ówczesne władze miasta, tytułem Honorowego Obywatela Jarosławia. Zatem w tym roku przypada 90. rocznica tego wydarzenia.

Mamy zatem w 2018 roku co najmniej dwa ważne powody do nadania uroczystościom rocznicowym szczególnego wymiaru i wyjątkowo uroczystej oprawy.

W związku z tym, został powołany Komitet Honorowy Obchodów 100-lecia Niepodległości RP w Jarosławiu, który będzie swoim doświadczeniem i autorytetem czuwał nad przygotowaniami do wydarzeń rocznicowych. W skład tego gremium wchodzą osoby o szczególnych przymiotach osobistych, obdarzone zaufaniem i autorytetem, a także doświadczeniem i szeroką wiedzą, które będą wsparciem dla pracujących nad przygotowaniem Jubileuszu.

Zapraszam Państwa na wszystkie wydarzenia organizowane, współorganizowane czy wspierane przez Urząd Miasta Jarosławia. Świętujmy wspólnie, aktywnie i radośnie 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Z wyrazami szacunku,
Burmistrz Miasta Jarosławia
Waldemar Paluch