Strona główna » Nasze wydawnictwa » wrzesień-październik, nr 10-11 (142-143) / 2004 » Z życia miejskich przedszkoli...
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

wrzesień-październik, nr 10-11 (142-143) / 2004

Z Życia Miejskiego Przedszkola Nr 10 I

W ubiegłym roku szkolnym grupa dzieci 4-5-6 letnich "KRASNALE " podjęła szereg działań, które realizowaliśmy w oparciu o opracowany przez nauczyciela program działań proekologicznych klubu "MALI MIŁOŚNICY PRZYRODY.

Nasze działania rozpoczęliśmy akcją pod nazwą: "Segreguj z nami" - zbieraliśmy makulaturę (uzyskane ze zbiórki pieniądze przekazaliśmy do schroniska dla zwierząt w Zaczerniu) i puszki po napojach. Postaraliśmy się o worki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych: makulatury, szkła i plastiku; dzięki którym wszystkie grupy przedszkolne włączyły się do akcji. Dwukrotnie zaprosiliśmy do nas przedstawiciela ds. ochrony środowiska by lepiej poznać zasady recyklingu. Gościliśmy panią z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, która powiedziała nam wiele ciekawych informacji na temat zdrowej żywności i opakowań ekologicznych.

Podczas zajęcia otwartego dla nauczycieli przedszkoli, dzieci z naszej grupy zdobywały sprawność młodego ornitologa. O ochronnym, zdrowotnym i gospodarczym znaczeniu lasu wiele cennych informacji dostarczył nam kolejny przez nas zaproszony gość - leśnik. Na wszystkie te spotkania zaprosiliśmy kolegów i koleżanki z innych grup.

Przy współudziale rodziców udało nam się założyć na placu przedszkolnym kilka budek lęgowych, cieszymy się, że ptaki to "doceniły" i uwiły w nich swoje gniazdka - i o to chodziło! Założyliśmy mały ogródek przedszkolny, w którym posadziliśmy różne byliny. Wspólnie z grupą Tęczowe Ludki zasadziliśmy wcześniej posiane niezapominajki. Dzięki wspaniałomyślności naszych kochanych Rodziców mogliśmy dalej zazieleniać przedszkolny ogród. Wraz z kolegami grupy Zajączki zasadziliśmy świerki, jodłę, modrzewie i jarzębinę.

Z okazji Święta Ziemi we współpracy z innymi grupami zaprezentowaliśmy program artystyczny przedstawicielom ds. ochrony środowiska oraz zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej Nr10. Grupa nasza kilkakrotnie współuczestniczyła w imprezach organizowanych w przedszkolu: Pożegnanie lata - powitanie jesieni, Spotkanie z jesienną poezją. Zorganizowaliśmy też wyjście starszych grup do Miejskiej Biblioteki Dziecięcej na spotkanie z jarosławską poetką Anną Gajda, która prezentowała nam swoje wiersze o wiośnie. Spotkanie to było jednocześnie okazją do złożenia Paniom życzeń i własnoręcznie wykonanych kwiatów z okazji Święta Kobiet.

Lubimy chodzić na różne wycieczki. Zwiedziliśmy piekarnię, zakład fotograficzny, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych - a w nim wystawę prac uczniów i pracownie. Wzięliśmy też udział w sportowych zmaganiach pod hasłem: "Przedszkolaki na start" powstałych z inicjatywy nauczycieli szkoły podstawowej.

Dwukrotnie odwiedziliśmy sklep zoologiczny, by dowiedzieć się jak należy opiekować się zwierzętami hodowanymi w domu. Często wychodzimy na spacery i bawimy się na placu przedszkolnym. Także dwa razy byliśmy w Galerii, a w dniach 2 - 8 czerwca 2004r. zorganizowaliśmy tam wraz z grupą Zajączki wystawę prac plastycznych (znalazły się tam prace dzieci z wszystkich grup naszego przedszkola.)

Wystawa odbyła się pod nazwą: "PRZYRODA W TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI" i zakończyła działania proekologiczne podjęte przez naszą grupę w tym roku szkolnym.

"Krasnale"
Numery archiwalne
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31