Strona główna » Nasze wydawnictwa » Styczeń-Marzec, nr 1-3 (183-185) / 2008 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Styczeń-Marzec, nr 1-3 (183-185) / 2008

Władze Jarosławia złożyły życzenia ks. arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi
Jubilat ks. abp Ignacy Tokarczuk oraz władze Jarosławia: przewodniczący RM Janusz Szkodny, burmistrz Andrzej Wyczawski oraz zastępcy Stanisław Misiąg i Bogdan
Wołoszyn | Fot. Zofia Krzanowska
Jubilat ks. abp Ignacy Tokarczuk oraz władze Jarosławia: przewodniczący RM Janusz Szkodny, burmistrz Andrzej Wyczawski oraz zastępcy Stanisław Misiąg i Bogdan Wołoszyn
Fot. Zofia Krzanowska

Pierwszy metropolita przemyski, ks. abp Ignacy Tokarczuk 1 lutego 2008 r. skończył 90 lat.

Z okazji tego wspaniałego jubileuszu oraz imienin Honorowy Obywatel Jarosławia przyjął wyrazy uznania od Przewodniczącego Rady Miasta Jarosławia Janusza Szkodnego, burmistrza Andrzeja Wyczawskiego oraz zastępców: Stanisława Misiąga i Bogdana Wołoszyna.

W liście okolicznościowym włodarze napisali m.in.: Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności i uznania za świadectwo wiary i patriotyzmu. Czcigodny Ksiądz Arcybiskup jako rówieśnik Niepodległej Polski był świadkiem wielu trudnych i ważnych wydarzeń dziejowych, zachowując zawsze wierność niezniszczalnym Ideałom. To Dzięki Księdzu Arcybiskupowi nasza diecezja była przykładem zaangażowania w budowę świątyń, także w trudnych czasach totalitaryzmu.

W czasie spotkania z samorządem Jarosławia Jubilat wspominał zasady, którymi kierował się podczas organizacji pracy duszpasterskiej w diecezji i przy budowie świątyń w takich miejscach, by wierni w drodze do kościoła nie musieli pokonywać trasy dłuższej niż 2 km. Z radością wspominał działania zmierzające do odzyskania dawnego opactwa ss. benedyktynek i cerkwi greckokatolickiej w naszym mieście.

Ks. abp Ignacy Tokarczuk został ordynariuszem diecezji przemyskiej w 1966 r. Papież Jan Paweł II 2 czerwca 1991 r. wyniósł go do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. W 1993 r. abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej z udziałem 5 biskupów i 85 kapłanów odprawionej 2 lutego 2008 r. w archikatedrze przemyskiej Jubilat mówił, że jego życie było wypełnione miłością do Boga. Moim zdaniem było uczenie prawdy. Nie chciałem z nikim walczyć ani nikogo zwalczać. Ale ta prawda niektórym się nie podobała. Za tę prawdę musiałem wiele cierpieć – mówił ks. abp Tokarczuk. Zachęcał: Szukajcie prawdy – jak powiadał Chrystus – bo tylko prawda was wyzwoli. Dziękował Panu Bogu za 90 lat nie tyko życia i pracy, ale też za te dziesiątki lat naszej diecezji, która przeżywała trudne czasy, zmianę granici przes i e d l e n i a . Przeżyliśmy to wszystkoi trwamy. Specjalny list do Jubilata wystosował także prezydent Lech Kaczyński, który napisał: „Zapisał się Ksiądz Arcybiskup w polskiej historii jako obrońca prawdy, wolności naszego narodu i godności człowieka. Zmagania Ekscelencji ze złem dwóch totalitaryzmów obciążających historię XX wieku, a także nieugięta wiara w Bożą Opatrzność, w zwycięstwo dobra, w odrodzenie niepodległości Polski, są dzisiaj dla nas lekcją duchowej siły, patriotyzmu i wypełniania wskazań sumienia”.

Jubileuszowe uroczystości odbyły się też w Jarosławiu 24 lutego w klasztorze ss. niepokalanek. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. abp Ignacy Tokarczuk, a uczniowie szkoły im. Matki Marceliny Darowskiej przygotowali program artystyczny. W tym wydarzeniu uczestniczyli m.in. burmistrz Andrzej Wyczawski i Przewodniczący Rady Miasta Janusz Szkodny.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31