Strona główna » Nasze wydawnictwa » Listopad, nr 11 (193) / 2008 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Listopad, nr 11 (193) / 2008

Jarosław ma swojego Waldorffa…
Fot. Magdalena Rożek
Fot. Magdalena Rożek
We wtorek, 28 października 2008 r. Ratusz w Jarosławiu gościł niebywałą liczbę osób na promocji książki Zbigniewa Zięby pt. „Jarosławskie Cmentarze”.
W promocji uczestniczyli: burmistrz Andrzej Wyczawski, prezes SMJ Józefa Frendo, rodzina autora, przyjaciele, znajomi, a także jarosławianie. Bardzo się cieszę, że ta książka powstała w Jarosławiu i że autorem jest nasz kolega z Urzędu Miasta, przyjaciel, ojciec i dziadek, autor wielu artykułów w lokalnej prasie i nie tylko, autor wywiadów a także autor scenariusza do filmu autorstwa Krzysztofa Peszko „Jarosławskie Cmentarze Stary i Nowy”. Zbigniew Zięba otrzymał dwukrotnie statuetkę „Jarosława”, a także Złotą Odznakę Za Opiekę Nad Zabytkami, przyznaną przez Ministra Kultury. To, że ta książka powstała jest wynikiem jego ogromnej pracy i za to mu bardzo dziękuję - powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski uroczyście otwierając spotkanie.
Ponadto swoje uznanie dla autora książki wyraziła Józefa Frendo prezes SMJ wypowiadając wiele ciepłych słów: jest on osobą niezwykle ciepłą i wrażliwą, ktokolwiek raz się z nim spotka chciałby w dalszym ciągu mieć możliwość rozmawiania i słuchania. Jest niezwykle dociekliwy w badaniu historii zabytków. Gdyby Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia mogło nadawać tytuł doktora honoris causa, to już dzisiaj by Pan go otrzymał. Kolejno głos zabrała Zofia Bieńkowska st. kustosz Muzeum w Jarosławiu mówiąc - Warszawa kiedyś miała swojego Waldorffa a pan jest dzisiaj naszym Waldorffem. Następnie opowiedziała o Henryku Góreckim - autorze pięknych fotografii zamieszczonych w publikacji.
Zbigniew Zięba przedstawił historię powstawania swojej książki. Na początku miała to być krótka publikacja, ale jak zacząłem zbierać materiały to okazało się, że jeden rok, aby wszystko opisać, to jest za mało - mówił Zbigniew Zięba, z wykształcenia budowlaniec, z wyboru historyk, miłośnik zabytków, szczególnie tych jarosławskich. Przez trzy lata wykorzystywał każdą wolną chwilę, przeglądał ogromne ilości materiałów, mikrofilmy, od średniowiecza po czasy współczesne, aby napisać tę publikację. Książka napisana jest prostym, zrozumiałym dla każdego czytelnika językiem. Przedstawia zarys historii cmentarzy wyznaniowych, wojennych, cholerycznych, zarówno tych już dawno zlikwidowanych, jak i tych funkcjonujących, współczesnych. Ciekawym uzupełnieniem są opisy cmentarnych zabytków i ich symboliki, noty o mistrzach pomników jarosławskich cmentarzy, biografie wybranych osób pochowanych w Jarosławiu, a także dawne tradycje i zwyczaje grzebalne. Szczególne miejsce w publikacji zajmują zdjęcia archiwalne oraz fotografie Henryka Góreckiego, którego również wystawę mogli podziwiać uczestnicy spotkania.
Magdalena Rożek
Numery archiwalne