Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Herb i flaga Jarosławia

Trwają prace nad projektem herbu i flagi miasta Jarosławia, które zgodnie z ustawą o odznakach i mundurach z 1978 r. muszą odpowiadać zasadom heraldyki, weksylologii i miejscowej tradycji.
 

Na zaproszenie burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, 9 września 2008 r. przybył do Jarosławia Alfred Znamierowski - dyrektor naukowy Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego. Podczas spotkania z udziałem zastępcy burmistrza Bogdana Wołoszyna, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Jarosława Pagacza, przewodniczącego komisji ds. gospodarki Miejskiej Jana Gilowskiego oraz przedstawicieli Urzędu Miasta: Jerzego Śliwy, Małgorzaty Cicirko-Błahuty, Joanny Mordarskiej i Jadwigi Stęchły omówiono procedury związane z podjęciem uchwały w sprawie herbu i flagi. Projekt herbu musi być opiniowany przez Komisję Heraldyczną działająca przy ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji.

W obecnych czasach, po transformacji ustrojowej, Rada Miasta Jarosławia kilkakrotnie podejmowała uchwały związane z symbolami miasta.

Dotychczas obowiązuje herb ustalony dekretem cesarskim w 1845 r. Jak podaje Krystyna Kieferling w opracowaniu „Pieczęcie i herby miasta Jarosławia" opublikowanym w t. V „Materiałów i studiów muzealnych" Herb wyglądał następująco: pod koroną na niebieskim tle dziewięcioblankowe mury miejskie z dwiema pięcioblankowymi wieżami. W każdej wieży po dwa okna, z zewnętrznych okien zwisają czerwono-srebrne proporce. W murach miasta brama. Przed murami błękitna rzeka, na której znajduje się łódź z żaglem białym i chorągiewką czerwono-srebrną. Brzegi rzeki zaznaczone kolorem zielonym.

Natomiast flaga raz była amarantowo-srebrna z herbem, innym razem czerwono-srebrna. Zasady weksylologii określają jednoznacznie, że amarant ma być zastąpiony kolorem czerwonym, zaś kolor srebrny - białym. Ponadto na fladze nie mogą występować żadne napisy, gdyż flaga jest znakiem graficznym. Alfred Znamierowski uważa, że współczesne znaki rozpoznawcze Jarosławia powinny nawiązywać do historycznych pieczęci używanych w minionych wiekach. Były w nich zawsze dwie baszty i korona. Tak więc te elementy są nieodzowne w nowej wersji. Nowy herb będzie bardzo podobny do obecnego, do którego mieszkańcy są już przyzwyczajeni. Zostanie uwzględniona pewna współczesna stylizacja poszczególnych elementów. Jedna, bardzo istotna zmiana dotyczy umiejscowienia korony między wieżami a nie tak jak dotychczas, gdy była ona zwieńczeniem tarczy herbowej. Flaga natomiast będzie miała barwy tych chorągwi, które są na wieżach w herbie, czyli czerwień i biel w dwóch pasach, ale przy drzewcu zostanie umieszczony pionowy pas błękitny, na którym pojawi się godło herbowe - wyjaśnia Alfred Znamierowski.

Rozmowy ze specjalistą w dziedzinie heraldyki i jego argumentacja są niezwykle cenne. Herb i flaga jako znaki rozpoznawcze muszą być zaprojektowane w sposób profesjonalny i jestem pewny, że dzięki panu Alfredowi Znamierowskiemu nowy herb Jarosławia taki właśnie będzie - mówi burmistrz Andrzej Wyczawski. 

Zofia Krzanowska
główny specjalista ds. współpracy z mediami
(10.09.2008 | aktualizacja 10.09.2008 09:40)
Burmistrz Andrzej Wyczawski pokazuje Alfredowi Znamierowskiemu zdjęcia lotnicze Jarosławia | Fot.  Zofia Krzanowska
Burmistrz Andrzej Wyczawski pokazuje Alfredowi Znamierowskiemu zdjęcia lotnicze Jarosławia
Fot. Zofia Krzanowska
Gość zwiedził Jarosław, a pozostałe obiekty i panoramę miasta podziawiał z wieży ratuszowej | Fot.  Jadwiga Stęchły
Gość zwiedził Jarosław, a pozostałe obiekty i panoramę miasta podziawiał z wieży ratuszowej
Fot. Jadwiga Stęchły
Obecnie obowiazujący herb Jarosławia
Obecnie obowiazujący herb Jarosławia
Herb Jarosławia zamieszczony przy dokumencie z 1552 r.
Herb Jarosławia zamieszczony przy dokumencie z 1552 r.
Tłok pieczęci miejskiej z herbem Jarosławia znajdujący się w Muzeum Kamienica Orsettich
Tłok pieczęci miejskiej z herbem Jarosławia znajdujący się w Muzeum Kamienica Orsettich
Pieczęć z herbem XX w.
Pieczęć z herbem XX w.
Pieczęć Królewskiego Wolnego Handlowego Miasta Jarosławia
Pieczęć Królewskiego Wolnego Handlowego Miasta Jarosławia
Archiwum