Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – Jarosław 2008

W najbliższy piątek, 26 września 2008 r. o godz. 18.00 w Dworze „Hetman” odbędą się Jarosławskie Spotkania z Poezją.

Burmistrz Miasta Jarosławia,

Stowarzyszenie „Grupa Poetycka"

oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry

zapraszają do udziału koncercie poezji śpiewanej, który odbędzie się 26 września 2008 r. o godz. 18.00 w Dworze „Hetman". Wystąpi Anna Treter z zespołem.

Anna Treter - solistka i pianistka zespołu Pod Budą, z którym pracuje od początku jego istnienia. Grupa nagrała 13 płyt mających dziś status platynowych, zarejestrowała wiele recitali telewizyjnych, uczestniczyła we wszystkich większych festiwalach, ale przede wszystkim zagrała kilka tysięcy koncertów ciągle ciepło przyjmowanych przez publiczność. W 2007 zespół obchodził 30-lecie swojego istnienia.

W 2003 roku Anna Treter zdecydowała się na wydanie solowego albumu „Na południe". Gościnnie na płycie wystąpili: Ryszard Rynkowski, Magda Steczkowska, Piotr Schulz, a także kapela Sebastiana Karpiela - Bułecki (Zakopower).Większość tekstów napisała sama . Prawie cała muzykę skomponował Jan Hnatowicz - gitarzysta i aranżer, kompozytor wielu przebojów zespołu Pod Budą m.in. Ballada o ciotce Matyldzie, Blues o starych sąsiadach, Gdy mnie kochać przestaniesz - prywatnie mąż artystki. Album okazał się sukcesem wydawniczym, jego dobre przyjęcie, świetne recenzje i reakcje słuchaczy na koncertach zachęciły ją do wydania w 2005 roku kolejnej płyty „Może tak może nie", jeszcze bardziej osobistej, opartej prawie w całości na własnych tekstach. 

Z całą pewnością prawdziwym żywiołem artystki są koncerty, w których towarzyszy jej zespół pięciu znakomitych krakowskich muzyków, a także solista Jacek Kotlarski. Naturalną tego konsekwencją jest trzeci - nagrany na żywo - solowy album Anny Treter „Bez retuszu" będący zapisem koncertu, który odbył się w krakowskich Krzysztoforach jesienią 2005. Płyta ukazała się w listopadzie 2006 roku. Przy okazji jej wydania można śmiało utwierdzić się w przekonaniu, że decyzja artystki o samodzielnych działaniach muzycznych, o rozwijaniu własnych projektów była całkowicie słuszna i dzięki niej wrażliwi i poszukujący słuchacze zyskali wiele nowych pięknych tekstów i melodii. Ania nie zapominając o swych korzeniach, o grupie „Pod Budą" równolegle i z powodzeniem rozwija solową karierę.
W 2006 roku powstał dwuczęściowy telewizyjny recital artystki, będący zapisem jednego z koncertów. Był już wielokrotnie emitowany na antenach TVP i TV Polonia.
Ania otworzyła także w Krakowie swoją „Piosenkarnię". Co miesiąc spotyka się w niej z młodymi, wrażliwymi, mającymi coś do powiedzenia muzykami, poetami , kompozytorami i pieśniarzami.

(Informacja pochodzi ze strony www.annatreter.pl)

Podczas spotkania własne wiersze zaprezentują także: Maria Brzezińska (Lublin), Grażyna Brzostowska (Moszczany, DPS, Gmina Łaszki), Jacek Napiórkowski (Rzeszów), Teresa Paryna (Przemyśl), Agata Winiarz (Pruchnik, ŚDS) oraz osoby piszące należące do Stowarzyszenia „Grupa Poetycka" -  Zofia Freudenberger, Anna Gajda, Marta Osiadły, Grażyna Stopa (Jarosław) i Danuta Nowosiad (Wólka Zapałowska, Gmina Wiązownica).

Patronat honorowy objął poseł na Sejm RP Tomasz Kulesza.

Zofia Krzanowska
główny specjalista ds. współpracy z mediami
(24.09.2008 | aktualizacja 25.09.2008 08:38)
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31