Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

„Jarosław Oczami Młodych” – 2009

Ponad 15 uczestników z Jarosławia, Tarnowa, Radymna i Makowiska wzięło udział w ubiegły weekend w IV edycji projektu pt. „Jarosław Oczami Młodych”.

Wystawa Piotra Szafrańca zatytułowana „Fotografie" w Małej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w piątek, 18 września rozpoczęła trzydniową przygodę z  fotografią.

Piotr Szafraniec - student filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu zaprezentował portrety, miejsca oraz fotomontaże. Portrety są refleksyjnym spojrzeniem na twarze młodych ludzi, których poznałem podczas studiów, ale także są próbą zbliżenia się do ludzkiej twarzy. Miejsca przedstawione na fotografiach są miejscami szczególnymi dla mnie. Wiążą się nie tylko z konkretną lokalizacją  i punktami na mapie świata, które są mi bliskie, ale także wywołują silne emocje. Fotomontaże natomiast są refleksją nad uniwersaliami dotyczącymi człowieka. Są próbą zagłębienia się w rzeczywistość oraz w świat religii, mitów, baśni, archetypów i symboli; są także poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o ludzką tożsamość, o to: Kim jestem? Skąd pochodzę? i Dokąd zmierzam? -  komentuje swoją wystawę autor.

Na wystawie obecni byli: Ola Jachimka i Ireneusz Kowal - organizatorzy projektu, Teresa Piątek - dyrektor MOK w Jarosławiu, Zofia Kolasa - komisarz wystawy, członkowie klubu „Atest 2000", "Atest 70" oraz mieszkańcy miasta.

Przez kolejne dwa dni młodzież uczestniczyła w zajęciach praktycznych  w plenerze zatytułowanych „Portret Jarosławia - 24 godz. z życia miasta" oraz w warsztatach prowadzonych przez Piotra Szafrańca  - autora wystawy oraz Włodzimierza Płanetę -zajmującego się fotografią zawodowo od 1986 r., a stale współpracującego jako fotograf niezależny z krakowską prasą. Planeta brał udział w ok. 100 wystawach, otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień. Jest popularyzatorem sztuki fotografii. Od 1993 roku w Krakowskim Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki prowadził autorskie Warsztaty Fotograficzne, w których wzięło udział już ponad 1200 ! fotografów, założył także Stałą Galerię Fotografii "Warsztaty Fotograficzne". http://www.planetaw.com/ Był komisarzem 44 Otwartych Plenerów Fotograficznych we wsi Mostki, organizatorem corocznych plenerów w Pradze, Budapeszcie i Wenecji, organizatorem siedmiu wypraw fotograficznych do północnej Skandynawii, Lofoty, Wyspy Owcze i Islandii. Współtworzy działającą w Krakowie fotograficzną grupę twórczą CZAS-B. Jest redaktorem-założycielem ukazującego się od 2001 roku Biuletynu Informacyjnego "Warsztaty Fotograficzne", a także członkiem jury ogólnopolskich konkursów fotograficznych. Od 1998 r. prowadzi w Krakowie Studio Fotografii Użytkowej "Fabryka
Zdjęć".

 

Najlepsze fotografie wykonane podczas IV edycji projektu „Jarosław Oczami Młodych" zostaną eksponowane na wystawie już 9 października o godz. 18.00 w Małej Galerii  Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.

Magdalena Rożek
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(21.09.2009 | aktualizacja 21.09.2009 14:04)
Uczestnicy projektu pt. „Jarosław Oczami Młodych” | Fot.  Jakub Ochnio
Uczestnicy projektu pt. „Jarosław Oczami Młodych”
Fot. Jakub Ochnio
Włodzimierz Płaneta podczas warsztatów | Fot.  Jakub Ochnio
Włodzimierz Płaneta podczas warsztatów
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Jakub Ochnio
Zajęcia praktyczne w plenerze | Fot.  Jakub Ochnio
Zajęcia praktyczne w plenerze
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Piotr Szafraniec
Fot. Piotr Szafraniec
Fot. Piotr Szafraniec
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Jakub Ochnio
Fot. Jakub Ochnio
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31