Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Dobiegają końca prace wokół zabytkowej figury Matki Bożej Niepokalanej

Zakończyły się prace renowacyjne figury Matki Bożej Niepokalanej usytuowanej u zbiegu ulic Czarnieckiego i Jana Pawła II w Jarosławiu. Pomnik stał na skwerze, wśród zaniedbanych drzew i krzewów, a teraz doczeka się estetycznego otoczenia.

Remont pomnika kosztował budżet Miasta 50 tys. zł. Do końca miesiąca zostanie zamontowane jeszcze ażurowe metalowe ogrodzenie na wzór pierwotnego. Skwer wokół figury zostanie też zaaranżowany przez projektanta zieleni. Równocześnie na podstawie ekspertyz dendrologicznych wykonanych przez rzeczoznawcę z zakresu ochrony i konserwacji zieleni oraz po uzyskaniu pozwolenia od Starostwa Powiatowego, przeprowadzono wycinkę drzew. W ekspertyzie podano, że jeden jesion jest od podstawy uszkodzony, widoczne wykwity grzyba, który je zaatakował potwierdzają jego zły stan. Stwierdzono zamieranie wierzchołkowych gałęzi, poza tym drzewo podsadzało chodnik przy wjeździe na parking Domu Handlowego Globus. Drugie z drzew rosnące w pasie drogowym wrosło w podziemną studnię - ponadto było mocno przechylone. Wycięte drzewa są samosiejkami, planowane zagospodarowanie działki obejmuje nasadzenie drzew, krzewów i kwitnących roślin, a także zamontowanie tam dwóch ławek i koszy na śmieci. Z pewnością zakątek ten tak zyska i zadowoleni będą z tego wszyscy mieszkańcy Jarosławia.

Przez lata nikt nie podejmował konkretnych decyzji o zagospodarowaniu tego placu w centrum miasta. Jak podaje Zbigniew Zięba, figura Matki Bożej Niepokalanej w Jarosławiu pojawiała się w 1904 r. w 50. rocznicę ustanowienia przez Watykan dogmatu o Niepokalanym Poczęciu prawdopodobnie na wzór kolumnowego pomnika Niepokalanej z 1857 roku na Placu Hiszpańskim w Rzymie.

Prace konserwatorskie polegały na:

- oczyszczeniu cokołu i kolumny z grubej warstwy obrzutki cementowej (nałożonej metodą nakropienia
i pomalowanej farbą elewacyjną) i łuszczących się warstw powłok malarskich.

- impregnacji strukturalnej (wzmacniającej), uzupełnieniu ubytków i scaleniu kolorystycznym,

- zastosowaniu hydrofobizacji czyli pokryciu wierzchniej warstwy pomnika specjalną substancją, która zapobiegać będzie wnikaniu wody w głąb struktury kamienia,

- usunięciu konstrukcji oświetleniowej, i pozłoceniu 12 gwiazd nimbu.

Zabytek został zabezpieczony przed destrukcyjnym działaniem czynników atmosferycznych.

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(25.09.2009 | aktualizacja 25.09.2009 15:36)
Fot. Iwona Międlar, Marta Płoszaj
Archiwum