Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Szukajmy tego co wspólne

Takimi słowami przywitał zebranych na uroczystości 130. rocznicy urodzin kompozytora Stanisława Ludkiewicza burmistrz Andrzej Wyczawski. Gośćmi specjalnymi byli delegaci partnerskiego Jarosławiowi Jaworowa, w tym mer miasta Witalij Domaszowec i wiceprzewodniczący Powiatu Jaworowskiego Włodzimierz Bałuch oraz wójt gminy Krakowiec Olga Manczur. Atrakcją spotkania okazał się koncert muzyki Ludkiewicza w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji Miasta w kamienicy Attavantich w wykonaniu artystów z Jaworowa, Lwowa. Spotkanie było też okazją do poznania bliżej osoby kompozytora jarosławskiego pochodzenia.
Fot. Iwona Międlar

Obchody 130. rocznicy urodzin kompozytora (także 30. rocznicy śmierci ) zorganizował Związek Ukraińców w Polsce oddział w Jarosławiu oraz Burmistrz Miasta Jarosławia. 

Oficjalne uroczystości rozpoczęto w sobotę od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą kompozytorowi - przy Szkole Podstawowej nr 7 - Przedmieście Dolnoleżajskie, następnie w cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w uroczystym nabożeństwie modlono się o spokój duszy Stanisława Ludkiewicza. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz jarosławskiej parafii ks. Bogdan Kruba. 

Centralnym punktem okazał się koncert muzyki kompozytora w wykonaniu wykładowców i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. St. Ludkiewicza we Lwowie,  chórów "Akołada" i "Dzwony" z Jaworowa. Na koncercie obecny był burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca burmistrza Stanisław Misiąg oraz sekretarz Jan Biłas. 

Prof. Lubov Kyjanowska z Akademii Muzycznej we Lwowie wygłosiła prelekcję poświęconą postaci Stanisława Ludkiewicza. Pani profesor pamięta kompozytora jeszcze z czasów jego aktywności zawodowej, gdy mając ponad 80 lat z zapałem służył studentom swoją wiedzą i doświadczeniem. 

 

Stanisław Ludkiewicz urodzony 24 stycznia 1879 r. pochodzi z Jarosławia, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum. Jego rodzice byli nauczycielami, ojciec prowadził szkołę na Przedmieściu Dolnoleżajskim. Zmarli w Jarosławiu, pochowani zostali na czynnym wówczas cmentarzu na terenie obecnego parku im. Czesławy Puzon pseudonim Baśka.

Studiował filologię na Uniwerytecie  we Lwowie, a następnie podjął studia w Konserwatorium wiedeńskim, gdzie zdobył tytuł doktora muzykologii.  

Przez lata pracując we Lwowie jako profesor i kierownik Katedry Teorii Kompozycji Państwowego Konserwatorium Lwowskiego wywarł ogromny wpływ na rozwój twórczości wielu kompozytorów. Stanisław Ludkiewicz skomponował wiele utworów wokalno-instrumentalnych, symfonicznych, oper, fantazji, koncertów fortepianowych opartych przeważnie na folklorze ukraińskim.

Jarosław nie po raz pierwszy organizuje spotkania poświęcone postaci kompozytora, 10 i 5 lat temu zorganizowano koncerty jego twórczości i wystawy w Muzeum - Kamienicy Orsettich, Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina oraz Szkole Podstawowej nr 6 im. ks. Piotra Skargi.

Drugi dzień obchodów skupił się wokół Mszy św. w jarosławskiej cerkwi oraz koncertu w Towarzystwie Muzycznym w Przemyślu.

 

 

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(28.09.2009 | aktualizacja 28.09.2009 19:41)
Archiwum
Grudzień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31