Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Orszak Trzech Króli

Po raz pierwszy w tak uroczysty sposób obchodzono Święto Trzech Króli w Jarosławiu. Centralnym punktem uroczystości stał się rynek, gdzie przy symbolicznym żłóbku kilka tysięcy jarosławian przyszło złożyć hołd Bożej Dziecinie i wspólnie kolędować. W Orszaku Trzech Króli udział wzięli goście specjalni: nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore oraz abp Józef Michalik- metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jarosław dołączył do kilkudziesięciu miast Polski, w których święto ma wymiar społeczny.
Fot. Iwona Międlar

Kolorowy korowód rycerzy, giermków, pasterzy, aniołów wyruszył dokładnie w południe z trzech jarosławskich kościołów: parafii pw. Chrystusa Króla, Miłosierdzia Bożego i oo. Dominikanów. Orszaki: europejski, azjatycki i afrykański połączyły się i wierni wspólnie weszli na rynek. Tutaj odgrywano sceny jasełkowe, Trzej Królowie złożyli dary, każdy miał możliwość złożenia gwiazdy dobrych uczynków przed żłóbkiem, kolędować wspólnie z Eleni oraz połamać się opłatkiem.

W przebieg uroczystości zaangażowały się jarosławskie szkoły, instytucje, zakłady pracy. Na czele każdego z trzech orszaków stał Król ze swoją świtą, kolędnicy, pasterze, aniołowie i inni.   

W imieniu jarosławian wyrażam wdzięczność za to, że Pasterze z Watykanu i Przemyśla  stanęli na czele naszego orszaku i stali się najmilszymi gośćmi lokalnego Betlejem - powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski.

Uroczysty orszak poprzedziła msza św. koncelebrowana pod przew. nuncjusza apostolskiego ks. arcybiskupa Celestino Migliore z udziałem ks. arcybiskupa Józefa Michalika i jarosławskiego duchowieństwa w kościele pw. św. Stanisława i Mikołaja na terenie d. Opactwa sióstr Benedyktynek. 

Według koordynatora akcji ks. Andrzeja Surowca - archiprezbitera jarosławskiego Orszak wyróżniał się od pozostałych gwiazdkami dobrych uczynków, które każdy mógł symbolicznie ofiarować Bożej Dziecinie w żłóbku. 

Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta Jarosławia, Starostwo Powiatowe, parafie i szkoły.

Więcej zdjęć na stronie: 

http://www.jaroslaw.pl/warto-wiedziec/id95,Orszak-Trzech-Kroli-.html 

 

 

Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(09.01.2012 | aktualizacja 09.01.2012 13:57)
Archiwum