Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Światowy Dzień Zdrowia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu informuje, iż hasłem Światowego Dnia Zdrowia obchodzonego 7 kwietnia 2012 roku jest: „Starzenie się i zdrowie”
Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w r. 1948. Obchodzony jest od roku 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Światowy Dzień Zdrowia odbywa się co roku pod innym hasłem. Inicjuje on Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym hasłem.

Według szacunków WHO, na przestrzeni 2000-2050 roku populacja ludzi w wieku 60 lat i więcej potroi się (z 600 milionów do 2 miliardów). Problem starzejących się społeczeństw dotyka wszystkie kraje, ale najbardziej jest widoczny w państwach słabo rozwiniętych ? tam liczba ludzi starszych wzrośnie z 400 milionów w 2000 roku do 1,7 miliarda w 2050 roku. Ta zmiana demograficzna będzie miała znaczący wpływ na zdrowie publiczne. Zachowanie dobrego zdrowia w przypadku starszych ludzi jest niezwykle ważne, jeśli mają oni pozostać niezależni i być aktywnymi członkami swoich rodzin i społeczności. Cel operacyjny nr 9 Narodowego Programu Zdrowia zakłada " tworzenie warunków do zdrowia i aktywnego życia osób starszych„, a jednym z priorytetów do osiągnięcia przed 2015 rokiem jest ?zmniejszenie występowania niepełnosprawności, chorób przewlekłych i przedwczesnych zgonów w populacji osób powyżej 60 roku życia i zwiększenie liczby lat wolnych od niepełnosprawności„. Efektywna realizacja powyższego celu jest zgodna z koncepcją " Starzejącego się społeczeństwa„ i może być realizowana jedynie poprzez stały i systematyczny postęp w zakresie profilaktyki, diagnozowania, leczenia chorób oraz promocji zdrowego stylu życia.

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(16.02.2012 | aktualizacja 17.02.2012 09:40)
Archiwum