Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Porozumienie po awarii filtrów membranowych

Do 15 maja br. zostanie podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy PWiK Sp. z o.o. w Jarosławiu, Inżynierią Rzeszów Sp. z o.o. oraz firmą Pall. Porozumienie ma m.in. zawierać stanowisko w sprawie wskazania przyczyn zaistniałej awarii oraz uchronić mieszkańców Jarosławia przed wystąpieniem kolejnych.
Burmistrz Andrzej Wyczawski spotkał się z przedstawicielami spółki Inżynieria Rzeszów. | Fot.  Tomasz Strzębała
Burmistrz Andrzej Wyczawski spotkał się z przedstawicielami spółki Inżynieria Rzeszów.
Fot. Tomasz Strzębała

 

Przedstawiciele spółki Inżynieria Rzeszów, która instalowała filtry membranowe w Jarosławiu, spotkali się 26 kwietnia br. z burmistrzem Jarosławia Andrzejem Wyczawskim w obecności prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarosławiu Jana Pelsa i jego zastępcy Aleksandra Kozika, a także naczelnika wydziału inwestycji miejskich Agnieszki Bukowa-Jedynak. Tematem spotkania było omówienie warunków zawarcia porozumienia (ugody) pomiędzy Inżynierią Rzeszów Sp. z o.o. a PWiK Sp. z o.o. oraz firmą Pall, dostawcą filtrów. Inżynierię Rzeszów reprezentowali: zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej, współwłaściciel Edmund Barć, prezes zarządu, dyrektor naczelny Jerzy Żyła oraz dyrektor projektów Jan Kowalczyk.

Zawarcie trójstronnego porozumienia w formie ugody związane jest z awarią filtrów membranowych, do jakiej doszło w lutym br. Podczas ujemnych temperatur, przy bardzo niskim stanie wody w rzece San, spadła wydajność filtrów. Niskie ciśnienie wody w sieci nie pozwalało na dostarczanie wody w odległe miejsca oraz na wyższe piętra bloków mieszkalnych. Specjalistyczny serwis niemieckiego oddziału firmy Pall pracował od 7 lutego. Do Jarosławia przyjechali również główni technolodzy z Wielkiej Brytanii i Francji. - Najważniejsze, że wszyscy stanęli na wysokości zadania. Teraz musimy wyciągnąć wnioski, by sytuacja taka się nie powtórzyła. Technologia jest nowoczesna, sprawdza się w całej Europie, w Polsce jest ona ciągle jeszcze nowatorska. Ale nawet przy tak nowoczesnych technologiach natura niesie nam pewne niespodzianki - podkreślał prezes zarządu Jerzy Żyła.

Prezes PWiK Jan Pels poinformował, że praca filtrów jest codziennie śledzona i raportowana. Raporty przekazywane są do Inżynierii i firmy Pall.- Najważniejsze, by porozumienie, które zostanie zawarte, zabezpieczyło przyszłość  i uchroniło mieszkańców przed kolejnymi awariami. A Jarosław, który, jako drugie miasto w Polsce, zainstalował filtry membranowe, może być reklamą dla tej technologii  - podkreślał podczas spotkania burmistrz Andrzej Wyczawski.

 Filtry membranowe, to jedna z najnowocześniejszych technologii, dla Jarosławia skuteczna przede wszystkim ze względu na zabezpieczenie wody przed skażeniem bakteriologicznym, zwłaszcza przed bakteriami z grupy Clostridium.

Ewa Kłak Zarzecka
(27.04.2012 | aktualizacja 27.04.2012 14:53)
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31