Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

150. rocznica ocalenia skarbu Kolegiaty

13 maja 1862 roku jarosławska Kolegiata stanęła w płomieniach. Pożar strawił całe wnętrze kościoła. Ocalał jedynie obraz, cudowny wizerunek Matki Bożej Śnieżnej. Od tych tragicznych wydarzeń mija właśnie 150 lat. Uroczystości jubileuszowe upamiętniające to zdarzenie odbyły się 12 i 13 maja.

Centralną uroczystością obchodów była Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele duchowieństwa m.in. o. Jakub Kołacz, ks. Jan Jagustyn, archiprezbiter jarosławski Andrzej Surowiec, przedstawiciele władz samorządowych burmistrz Andrzej Wyczawski, jego zastępca Bogdan Wołoszyn, Komendant Powiatowy Policji Janusz Dymek, rektor PWSTE Wacław Wierzbieniec. Dodatkowym elementem liturgii była instalacja trzech nowych kanoników w Kapitule Jarosławskiej.

„Stało się to przez Pana i cudem jest w oczach naszych" - tak za pomocą słów psalmisty proboszcz Kolegiaty ks. Marian Bocho opisywał ocalenie obrazu. Dodał również: Dziś chcemy Bogu podziękować za dar ocalenia obrazu Matki Bożej i z wdzięcznością wspominamy ks. Antoniego Żelaznego i tych wszystkich, którzy go wspierali w tej akcji ratowania obrazu.

W ramach obchodów rocznicy ocalenia cudownego obrazu w sobotę zorganizowana została sesja naukowa, podczas której prelekcje wygłaszali dr Krzysztof Majkowski, ks. dr hab. prof. UR Stanisław Nabywaniec, dr Grażyna Stojak - wojewódzka konserwator zabytków, mgr Inga Platowska - Sapetowa - autorka książki pt. Matka Boża Śnieżna z Kolegiaty w Jarosławiu. Z ramienia włądz miasta prelekcji wysłuchał sekretarz Jan Biłas.

W niedzielę po zmroku na placu ks. Piotra Skargi z okazji jubileuszu w niebo wystrzeliły fajerwerki, a na schodach przed kościołem wystąpił Teatr Światła „Magapar". Teatr prowadzony przez Barbarę Thieme całkowicie zrezygnował z posługiwania się słowem na scenie, na rzecz światła, muzyki, ruchu i symboliki. W Jarosławiu zaprezentowali wybrane sceny z życia ks. Skargi.

Monika Polita / Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(16.05.2012 | aktualizacja 16.05.2012 08:08)
Fot. Monika Polita
Obraz Matki Bożej Śnieżnej
Obraz Matki Bożej Śnieżnej
Występ teatru „Magapar".
Występ teatru „Magapar".
Archiwum