Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Aby wszyscy tworzyli jedno serce narodu

Takie hasło przyświecało w niedzielę 28 października uczestnikom sesji poświęconej sylwetce Służebnicy Bożej Anny Jenke. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Andrzej Wyczawski z zastępcą Bogdanem Wołoszynem, przedstawiciele duchowieństwa, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke z Jarosławia oraz całej Polski, a także sympatycy jarosławianki pretendującej do miana tytułu Błogosławionej.
Andrzej Wyczawski podziękował za wkład w propagowanie wśród młodzieży idei Anny Jenke.
Andrzej Wyczawski podziękował za wkład w propagowanie wśród młodzieży idei Anny Jenke.
Burmistrz wręcza kwiaty prezes TPAJ Ewie Dziaduś oraz s. Bernadetcie Lipian.
Burmistrz wręcza kwiaty prezes TPAJ Ewie Dziaduś oraz s. Bernadetcie Lipian.
Od lewej: ks. A. Skiba, ks. J. Mazurek, J. Mordarska, B. Wołoszyn, A. Wyczawski, ks. M. Bocho.
Od lewej: ks. A. Skiba, ks. J. Mazurek, J. Mordarska, B. Wołoszyn, A. Wyczawski, ks. M. Bocho.
Ks. dr Waldemar Janiga.
Ks. dr Waldemar Janiga.
Gimnazjaliści z Błażowej.
Gimnazjaliści z Błażowej.
Gimnazjaliści z Błażowej. | Fot.  Iwona Międlar
Gimnazjaliści z Błażowej.
Fot. Iwona Międlar

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Surowca w jarosławskiej Kolegiacie z udziałem m.in. ks. proboszcza Mariana Bocho. W homilii ks. dr Andrzej Skiba przybliżył wartości, jakie przyświecały w życiu Annie Jenke. Jako nauczycielka jarosławskiej szkoły plastycznej w latach okupacji i komunizmu walczyła o patriotyczne, a także religijne wychowanie młodzieży niejednokrotnie narażając swoje bezpieczeństwo, a nawet życie.

W Miejskim Ośrodku Kultury ks. dr Waldemar Janiga wygłosił konferencję na temat wartości patriotycznych i zagrożeń chrześcijańskiej tradycji w dzisiejszej rzeczywistości. W wystąpieniu kładł nacisk na konieczność kształtowania poczucia wspólnoty w narodzie, więzi z miejscem zamieszkania, utożsamiania się z przeszłością naszego narodu. Podkreślał, iż młodzież powinna pokochać historię Polski, co nie jest łatwe przy okrojonej podstawie programowej z tego przedmiotu. - Jarosław jest wierny tradycjom chrześcijańskim i taki z pewnością pozostanie - zapowiedział w przemówieniu burmistrz Wyczawski. Atrakcją spotkania okazał się także występ artystyczny w wykonaniu gimnazjalistów z Błażowej (szkoła imienia Służebnicy Bożej Anny Jenke). Członkowie Towarzystwa Anny Jenke tworzą specyficzną więź i rodzaj wspólnoty. Koła rozsiane po całej Polsce propagują kult Służebnicy oraz wartości, jakim była wierna. W Jarosławiu sercem Towarzystwa jest siostra zakonna dr Bernadetta Lipian, prezesem natomiast Ewa Dziaduś. Tradycyjnie już w spotkaniu licznie uczestniczyła młodzież Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej z duszpasterzem ks. Janem Mazurkiem, członkowie kół terenowych TPAJ z Błażowej, Adamówki, Rogóżna, Jaroszowej, Łańcuta, Rzeszowa, Świdnicy, Sanoka, Dębicy i Lublina, naczelnik wydziału KTiP UM Jarosławia Joanna Mordarska, dyrektor CKiP w Jarosławiu Tomasz Wywrót.  

Głównym organizatorem spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu oraz Burmistrza Miasta Jarosławia.   

Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(29.10.2012 | aktualizacja 29.10.2012 23:58)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31