Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Cukrzyca - jak z nią żyć?

Cukrzyca - choroba cywilizacyjna, która nieleczona prowadzi do bardzo poważnych powikłań, a nawet śmierci. Jak podaje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne z tą chorobą na świecie zmaga się 250 milionów ludzi, z czego w Polsce ok. 2,6 miliona! Niestety liczba chorych ciągle rośnie.
Fot. Iwona Międlar

Z tego powodu organizowanych jest coraz więcej akcji popularyzujących wiedzę na temat tej choroby oraz sposobu życia z nią. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Terenowe w Jarosławiu 14 listopada br. z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Cukrzycą zorganizowało w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji II spotkanie „Szkoła cukrzycy". Wykład na temat zasad samokontroli, sposobów życia z cukrzycą poprowadziła pani psycholog Joanna Bronicka z firmy ABBOTT. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, neuropatia, czy utrata wzroku. Cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów. Prezes PSD koła w Jarosławiu Grzegorz Graboń podczas spotkania wręczał honorowe złote i srebrne odznaki przyznane przez Zarząd Główny PSD. Złotą odznakę przyznano burmistrzowi Andrzejowi Wyczawskiemu, natomiast srebrne odznaki otrzymali: poseł Tomasz Kulesza, Tadeusz Słowik oraz dr n. med. Hubert Żak.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezes podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego PSD Janusz Bereś oraz sekretarz Teresa Rybak, poseł Tomasz Kulesza, Joanna Mordarska - naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji UM Jarosławia, dr n. med. Hubert Żak.

PSD koło w Jarosławiu zrzesza ponad 200 członków, są wśród nich chorzy z kilkudziesięcioletnim stażem życia z cukrzycą, ale także dzieci, dla których, jak podaje prezes Graboń, planowane jest utworzenie sekcji młodzieżowej. Oczywiście liczba członków PSD nie odpowiada liczbie osób chorujących na cukrzycę w Jarosławiu.

 

Burmistrz Miasta objął obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą honorowym patronatem. 

Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(16.11.2012 | aktualizacja 16.11.2012 09:55)
Archiwum
Kwiecień 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30