Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wspomnienie Patrona Miasta

Już od kilku lat 11 czerwca obchodzony jest Dzień Patrona Miasta bł. O. Michała Czartoryskiego. Co roku z tej okazji organizowane są wydarzenia upamiętniające dominikanina i kapelana Powstania Warszawskiego, męczennika drugiej wojny światowej. W tym roku uroczystości odbyły się w Bazylice OO. Dominikanów.

Pochodzący z podjarosławskich Pełkiń dominikanin patronuje naszemu miastu od ośmiu lat. 11 czerwca 2005 podczas sesji Rady Miasta ogłoszony został patronem Jarosławia. Rocznica tego wydarzenia co roku jest kultywowana.

W tegorocznych uroczystościach udział wzięli zastępcy burmistrza Bogdan Wołoszyn i Stanisław Misiąg, sekretarz Jan Biłas, Jarosław Pagacz - przewodniczący Rady Miasta Jarosławia oraz radni Rady Miasta.

W Bazylice OO. Dominikanów odprawiona została Msza św., której przewodniczył przeor klasztoru o. Lucjan Sobkowicz. Po niej odbył się koncert pt. „Młodzi muzycy jarosławscy swemu Patronowi" w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II St. Towarzystwa Muzycznego. Muzyczną część uroczystości poprowadził Bogusław Pawlak.

Następnego dnia burmistrz Andrzej Wyczawski wraz z sekretarzem Janem Biłasem złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniająca wybór bł. Michała Czartoryskiego na patrona Jarosławia. Tablica umieszczona jest na ścianie sali narad Urzędu Miasta.

Bł. Michał Czartoryski urodził się w 1897 roku w Pełkiniach. Na chrzcie otrzymał imiona Jan Franciszek, dopiero w zakonie przyjął imię Michał. Wychował się w rodzinie jednego z najsłynniejszych polskich rodów książęcych, jako szóste z jedenaściorga dzieci, otrzymał gruntowne wykształcenie i jednocześnie już z domu wyniósł głęboką duchową formację. Był mistrzem nowicjatu, czyli opiekunem rozpoczynających życie zakonne nowicjuszy, a także wychowawcą studentów. Po wybuchu Powstania Warszawskiego został kapelanem  Armii Krajowej. Został rozstrzelany przez Niemców w szpitalu wraz z ciężko rannymi. 13 czerwca 1999 roku, w Warszawie, Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi 108 męczenników II wojny światowej, wśród nich znalazł się pochodzący z Pełkiń - o. Michał Czartoryski.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(12.06.2013 | aktualizacja 12.06.2013 17:56)
Fot. Tomasz Strzębała
Fot. Monika Polita (7)
Bogusław Pawlak, prowadzący część muzyczną uroczystości.
Bogusław Pawlak, prowadzący część muzyczną uroczystości.
Fot. Tomasz Strzębała
Archiwum
Sierpień 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31