Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Katalończycy w Jarosławiu

9 września w naszym mieście przebywali goście z Kataloni. Przed południem odbyła się konferencja naukowa w trakcie, której na przykładzie tego regionu Hiszpanii debatowano o kulturze i edukacji jako podstawie współistnienia i rozwoju miast. Natomiast wieczorem w muzeum otwarta została wystawa Nani Navarro, młodej hiszpańskiej artystki. Wcześniej goście z Katalonii spotkali się z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim.

Tuż po godzinie 18 w Muzeum w Jarosławiu rozpoczęła się uroczystość, której tematem przewodnim była Katalonia. Pierwszym elementem wieczoru była recytacja poematu „Rozmowa Czarnych Madonn, polskiej i katalońskiej", której podjął się Jarosław Orłowski, dyrektor muzeum oraz Juli Carbo, prezes Stowarzyszenia Catalunya Polska. Zaprezentowany poemat napisał w 1939 roku były burmistrz Barcelony, Carles Pi i Sunyer. Utwór przedstawia rozmowę dwóch Czarnych Madonn - polskiej i katalońskiej. Opowiada o podobieństwach losów obu narodów. Po tym otwarta została wystawa młodej artystki Nani Navarro, która jak sama o sobie mówi: „zgodnie z impulsywnym i niecierpliwym charakterem, moje dzieła są żywe, dowcipne o spontanicznej aparycji". Zaprezentowane w Jarosławiu dzieła to malunki na blasze przedstawiające budzenie się matki natury. Na zakończenie wieczoru odbyła się prezentacja produktów regionalnych polskich, hiszpańskich i katalońskich. W uroczystości uczestniczył burmistrz Andrzej Wyczawski. Natomiast wcześniej burmistrz spotkał się z Juli Carbo, prezes Stowarzyszenia Catalunya Polska, Nani Navarro oraz gośćmi, którzy zawitali do Jarosławia z okazji organizowanej konferencji naukowej.

Wydarzenie zorganizowali: Państwowa Wyższa Szkoła Techniczo-Ekonomiczna w Jarosławiu, Muzeum-Kamienicę Orsettich, Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie Catalunya-Polska.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(12.09.2013 | aktualizacja 12.09.2013 15:17)
Fot. Monika Polita
Pamiątkowe zdjęcie w sali narad Ratusza.
Pamiątkowe zdjęcie w sali narad Ratusza.
Nani Navarro.
Nani Navarro.
Archiwum