Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jarosław o opiece nad zabytkami

Lwów, Żółkiew, Leżajsk, Jarosław i Rzeszów to miasta, w których odbyły się spotkania poświęcone ochronie i opiece nad zabytkami w odniesieniu do działalności lokalnych samorządów, wszystko za sprawą międzynarodowej polsko-ukraińskiej konferencji zorganizowanej wspólnie przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. 16 października, trzeciego dnia wydarzenia o jarosławskich zabytkach mówił burmistrz Andrzej Wyczawski.
Fot. Monika Polita (3)
Kamienice na Rynku przed....
Kamienice na Rynku przed....
i po remoncie. | Fot.  Renata Pęcak
i po remoncie.
Fot. Renata Pęcak
Dawne Kolegium Jezuickie przed....
Dawne Kolegium Jezuickie przed....
i po remoncie. | Fot.  Jadwiga Stęchły
i po remoncie.
Fot. Jadwiga Stęchły

Konferencja pn. „Ochrona i opieka nad zabytkami w działalności samorządu" odbywała się w dniach 14-17 października. Uczestniczyli w niej konserwatorzy zabytków, naukowcy, architekci oraz samorządowcy z Podkarpacia oraz z Obwodu Lwowskiego na Ukrainie. Jednym z etapów konferencji było spotkanie jej uczestników w Jarosławiu. O roli utworzonego w naszym mieście w 2009 roku Parku Kulturowego, jego wpływie na ochronę dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego mówili burmistrz Andrzej Wyczawski, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków Jerzy Śliwa oraz Jadwiga Stęchły inspektor z tegoż wydziału.

Burmistrz przedstawił również prace remontowe i konserwatorskie w granicach Parku Kulturowego wykonane w latach 2009-2013, a sfinansowane z budżetu miasta. W trakcie tych niespełna pięciu lat wykonany został między innymi remont elewacji Ratusza oraz izolacja pionowa fundamentów wraz z rozbiórką istniejącego wokół Ratusza kanału. Całkowity koszt inwestycji to 1 mln 251 tys. 874 zł. Dodatkowo wykonana została iluminacja budynku na kwotę ponad 300 tys. zł. W 2009 roku do użytku oddana została kompleksowo wyremontowana Kamienica Attavantich (Rynek 5). Całkowity koszt inwestycji to 2 mln 801 tys. 499 zł. Efektem przeprowadzonych prac remontowo-konserwatorskich była pełna modernizacja obiektu w tym m.in. wymiana wszystkich instalacji, remont i wymiana stolarki drzwiowej oraz okiennej, konserwacja i częściowa rekonstrukcja sztukaterii  w sali lustrzanej z wykonaniem złoceń, remont elewacji. Obiekt przystosowano również do potrzeb osób niepełnosprawnych. To nie jedyna kamienica, którą odzyskała swój blask dzięki środkom pochodzącym z miejskiego budżetu. Za kwotę ponad 200 tys. zł wyremontowana została również elewacja Kamienicy Gruszewiczów (Rynek 6), ponadto odnowione zostały: Kamienica Rohma (Rynek 8), Kamienica Chmielnikowska (Rynek 9) oraz Rynek 10, będące w zarządzie PGKiM. A już niedługo na Podziemne Przejście Turystyczne zaadaptowane zostaną piwnice pod kamienicami Rynek 4, 5, 6. Wszystko za sprawą wspólnego projektu, realizowanego przez Jarosław i Użgorod, a współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu, po stronie polskiej, zostanie wykonane połączenie komunikacyjne pomiędzy piwnicami trzech kamienic i utworzone w ich wnętrzach sale ekspozycyjne.

Burmistrz przypomniał także o remontach szkół oraz budynków sakralnych, które również znajdują się w granicach Parku Kulturowego. Za 500 tys. zł przeprowadzony został remont elewacji Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz wymiana pokrycia dachowego. Natomiast niespełna 550 tys. zł to kwota jaką wydano na przywrócenie blasku Szkoły Podstawowej nr 6. Ponadto Miasto od 2009 roku współfinansowało renowację Dawnego Kolegium Jezuickiego (725 tys. zł), dawnego opactwo ss. Benedyktynek (650 tys. zł), Klasztoru oo. Dominikanów (542 tys. zł), Cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego (153 tys. zł).

Jarosław był podawany jako pozytywny przykład współpracy z parafiami i wspólnotami mieszkaniowymi, którym dofinansowuje remonty. - Jest to dla nas bardzo ważna działalność. Dotacja, jaką otrzymują te podmioty od nas, bardzo często stanowi dla nich wkład własny w pozyskanie funduszy z innych źródeł, czy od konserwatora zabytków, czy od marszałka województwa, czy też z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego - mówi burmistrz A. Wyczawski.

W ramach spotkania w Jarosławiu uczestnicy konferencji mieli okazję również zobaczyć kilka odnowionych zabytków naszego miasta.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(21.10.2013 | aktualizacja 22.10.2013 13:50)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31