Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Pamięci artysty Krzysztofa Krzycha

Rok temu zmarł Krzysztof Krzych - wybitny artysta, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. W pierwszą rocznicę jego śmierci, w „Galerii Głównej u Attavantich” Centrum Kultury i Promocji została otwarta wystawa - wspomnienie, którą można oglądać do 12 marca br. Jej pomysłodawcą jest przyjaciel i wieloletni współpracownik artysty, Henryk Cebula.
W otwarciu wystawy uczestniczyła najbliższa Rodzina artysty. | Fot.  Małgorzata Młynarska
W otwarciu wystawy uczestniczyła najbliższa Rodzina artysty.
Fot. Małgorzata Młynarska
Przybyłych na wernisaż przywitał dyrektor Centrum Kultury i Promocji, Tomasz Wywrót.
Przybyłych na wernisaż przywitał dyrektor Centrum Kultury i Promocji, Tomasz Wywrót.
List burmistrza miasta odczytała naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Joanna Mordarska.
List burmistrza miasta odczytała naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Joanna Mordarska.
Podczas wernisażu rozlosowano dwie prace artysty.
Podczas wernisażu rozlosowano dwie prace artysty.

Retrospektywna wystawa prac zmarłego przed rokiem Krzysztofa Krzycha jest wspomnieniem wspaniałego artysty, pedagoga oraz dyrektora. Wernisaż 15 lutego br. zgromadził liczne grono osób ceniących jego wyjątkową i bogata twórczość, najbliższą rodzinę, przyjaciół i współpracowników. Z tej okazji burmistrz Andrzej Wyczawski wystosował list, który odczytała naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Joanna Mordarska. Podkreślił w nim ważną rolę jaką zmarły Dyrektor pełnił dla Jarosławia, niezwykłe zaangażowanie w pracę z młodzieżą oraz współpracę z różnymi instytucjami choćby z Centrum Kultury i Promocji. Służył cennymi radami m.in. przy aranżacji sal wystawowych „Galerii Głównej u Attavantich" - miejsca, w którym do 12 marca br. można oglądać wystawę.

Ekspozycję przygotował najbliższy współpracownik artysty, Henryk Cebula, którego zamysłem było pokazanie zarówno obrazów z ostatnich lat twórczości, jak i tych z początku drogi artystycznej. Dlatego w pierwszej sali poza portretem Krzysztofa Krzycha przekazanym przez Rodzinę ZSP, znajdziemy malarstwo - akty kobiece przenikające się z abstrakcją, bo jak sam mówił o swojej pracy twórczej: (...) Dobry obraz przedstawiający musi się opierać na pewnym porządku abstrakcyjnym, natomiast obraz abstrakcyjny nie jest nigdy całkowicie wolny od skojarzeń (...).

W kolejnych salach pojawiają się m.in. ilustracje do „Konopielki", exlibris,  rysunki - studium postaci z czasu studiów, grafika cyfrowa, nie mogło zabraknąć również portretów - doskonale bowiem potrafił uchwycić charakter postaci. Część z nich najbliżsi zobaczyli po raz pierwszy. Odwiedzający wystawę mają niepowtarzalną okazję retrospekcji wieloletniego dorobku twórczego Krzysztofa Krzycha zarówno pod względem tematycznym, jak i technik wykonania. Jego prace  znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce i zagranicą, ale także w Urzędzie Miasta Jarosławia, czy Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia. Dla magistratu wykonał portret byłego burmistrza miasta dra med. Adolfa Dietziusa, który znajduje się na honorowym miejscu w Sali Narad, a dla SMJ poczet prezesów.

Otwarta 15 lutego br. wystawa nie jest jedyną formą upamiętnienia artysty. W I rocznicę jego śmierci i Dzień Patrona Szkoły pracownia malarstwa w ZSP otrzymała imię Krzysztofa Krzycha. - Mam satysfakcję, że sam pracuję w tej pracowni, tak jak kiedyś objąłem pracownię po Tobiaszu, potem Kieferlingu. Mogę kontynuować tradycję rysunku w Naszej szkole wzbogacając ją przemyśleniami mojego młodszego kolegi-artysty, dyrektora i przyjaciela, który będzie przyglądał się naszym poczynaniom z góry, wraz ze Śliwińskim i Kieferlingiem -  podsumowuje Henryk Cebula.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(17.02.2014 | aktualizacja 19.02.2014 08:30)
Archiwum
Sierpień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31