Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Zakończenie programu „Ostrożnie Pies”

Blisko 1400 dzieci uczestniczyło w tegorocznych zajęciach zorganizowanych w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego „Ostrożnie Pies”. W kwietniu i maju z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych spotykali się funkcjonariusze Straży Miejskiej w Jarosławiu oraz kynoterapeuta z OREW jarosławskiego koła PSOUU.
Fot. Bogusław Ryzner, Bartłomiej Łyżeń

Zakończyła się druga edycja programu profilaktyczno-edukacyjnego „Ostrożnie Pies". Tak jak w roku poprzednim, niezmiennym i ciągle aktualnym celem przedsięwzięcia było podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia, w szczególności dzieci oraz stworzenie bezpiecznego i przyjaznego dla człowieka otoczenia. Program obejmujący obszar naszego miasta został stworzony przez Komendę Powiatową Policji w Jarosławiu i zawiera zadania ujęte w ogólnopolskim programie „Razem Bezpieczniej".

Tegoroczna formuła programu została zrealizowana wg pomysłu Straży Miejskiej oraz Bartłomieja Łyżeń- kynoterapeuty z OREW jarosławskiego koła PSOUU, we współpracy z dyrektorami i wychowawcami placówek oświatowych.

Przez dwa miesiące (kwiecień, maj) z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych (grupy „0" i klasy 1-3) spotykali sie funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz kynoterapeuta z OREW. Przeprowadzone z dziećmi zajęcia dotyczyły opieki nad psem, bezpiecznego zachowania się w kontaktach z obcymi psami zarówno mającymi właściciela i bezdomnymi. Kynoterapeuta w każdej grupie przeprowadził praktyczny pokaz z udziałem psa, uczył zasad bezpieczeństwa najmłodszych w kontaktach ze zwierzętami, sposobów opieki i pielęgnacji psów. Z kolei strażnicy miejscy przekazali dzieciom wiedzę dotyczącą m.in. reakcji na zagrożenia oraz sposobów komunikowania się z osobami starszymi (rodzicami, opiekunami) w przypadku ewentualnych zagrożeń „widzianych oczami dziecka".

Realizacja programu „Ostrożnie Pies" w placówkach oświatowych była również okazją do zorganizowania zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Orzechowcach. Zebrana karma zostanie przekazana schronisku 1 czerwca br. na Stadionie Miejskim, podczas pikniku z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Wówczas również oficjalnie zostanie podsumowany program „Ostrożnie Pies". Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Dwukrotnie planowany jest pokaz wyszkolenia psów na torze przeszkód tzw. „Agility" polegający na bezbłędnym i jak najszybszym przeprowadzeniu psa przez tor przeszkód za pomocą komend głosowych i ruchowych. Obecnie sport ten zyskuje coraz większą popularność, a 1 czerwca w Jarosławiu będzie go popularyzować grupa szkoleniowa „Agility"- miłośnicy zwierząt ze Związku Kynologicznego w Polsce Oddział w Rzeszowie. W tym dniu pracownicy i wolontariusze ze Schroniska w Orzechowcach będą prowadzić akcję informacyjną „Zaadoptuj Psa". Będzie można poznać warunki i sposoby adopcji bezdomnych zwierząt, pojawią się też podopieczni schroniska.

Straż Miejska w Jarosławiu serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które sprzyjały realizacji programu „Ostrożnie Pies" - zwłaszcza Bartłomiejowi Łyżeń, który bezpośrednio uczestniczył we wszystkich zajęciach z dziećmi oraz Anecie Litwiak - dyrektor OREW, dyrektorom i wychowawcom jarosławskich placówek oświatowych, za stworzenia warunków do organizacji zajęć i umożliwienie ich przeprowadzenia z dziećmi. Podziękowania należą się również najmłodszym mieszkańcom naszego miasta oraz ich rodzicom za zbiórkę karmy dla zwierząt.

Serdecznie zapraszamy 1 czerwca na Stadion Miejski przy ul. Piekarskiej. Podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka będzie czekało wiele ciekawych atrakcji.

 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(29.05.2014 | aktualizacja 29.05.2014 14:14)
Archiwum
Lipiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Wiking i magiczny miecz 2D
    10,12,14,15 17,19,21,22,23 Lipca
    godzina: 16.00
  • Salma w krainie dusz - 2D
    16,17,19,21,22 Lipca
    godzina: 13.30