Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Na Jakubowym Szlaku

W połowie czerwca pielgrzymujący podkarpacką Drogą św. Jakuba Via Regia pokonali trzeci z ośmiu zaplanowanych etapów prowadzący z Jarosławia do Przeworska. Niedzielne pielgrzymowanie połączone było z odsłonięciem na Małym Rynku słupa kilometrowego do Santiago de Compostela. Historycznego wmurowania muszli - symbolu Drogi św. Jakuba dokonał burmistrz Andrzej Wyczawski, a strzałki wskazującej Drogę – ks. prof. Kazimierz Bełch, kapelan Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku.

15 czerwca br. w trasę III etapu „Niedzielnego Pielgrzymowania Podkarpacką Drogą św. Jakuba" wyruszyło 44 caminowiczów, którzy przed rozpoczęciem wędrówki z Jarosławia do Przeworska spotkali się na wspólnej modlitwie w Kolegiacie pw. Bożego Ciała. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Kazimierz Bełch - kapelan Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, a pielgrzymów oraz członków Bractwa w charakterystycznych brackich strojach przywitał proboszcz parafii, ks. prałat Marian Bocho. Głównym punktem czerwcowego etapu było odsłonięcie na Małym Rynku słupa kilometrowego wskazującego drogę do Santiago de Compostela (3991 km). Symbolicznego przecięcia wstęgi i wmurowania muszli dokonał burmistrz Andrzej Wyczawski, a strzałki wskazującej Drogę - kapelan Bractwa ks. prof. Kazimierz Bełch. Złożyli również podpisy razem z ks. prałatem Marianem Bocho, prezesem Bractwa Łukaszem Mrozem i sekretarzem Bractwa Jackiem Hołubem, pod dekretem wkopanym przy słupie. Dokument pozostanie pamiątką o wydarzeniu, czytamy w nim m.in. o znaczeniu słupa jako drogowskazu, wskazującego „w dzień i w nocy" caminowiczom i turystom kierunek grobu św. Jakuba Apostoła.

- Camino de Santiago jest szczególnym szlakiem, nazywanym najdłuższą ulicą Europy. To na niej, jak pisał Goethe, rodziła się świadomość europejska - mówił tuż przed odsłonięciem słupa prezes Bractwa, Łukasz Mróz. Z kolei burmistrz Andrzej Wyczawski podziękował za wspaniałą inicjatywę, dzięki której Jarosław pełniej został włączony do szlaku pielgrzymkowego. Gospodarzmiasta przybijał też okolicznościowe pieczęcie w credencialach wędrującym Drogą św. Jakuba. Ostatnią częścią uroczystości była prezentacja multimedialna w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji poświęcona jakubowemu pielgrzymowaniu na Podkarpaciu. Tam prezes Bractwa, Łukasz Mróz wręczył członkowi Kapituły Bractwa, Jackowi Hołubowi srebrną odznakę „Na Drodze św. Jakuba" oraz wręczył podziękowania za całokształt pracy wniesionej w rozwój Camino de Santiago w naszym regionie.  Propagatorzy Drogi św. Jakuba wspólnie przemierzają setki kilometrów, by zwiększać świadomość ludzi na Podkarpaciu o Szlaku Jakubowym, stąd też pomysł m.in. na „Niedzielne pielgrzymowanie...". 15 czerwca br. byli w 44-osobowej grupie, która pokonała jego III etap z Jarosławia do Przeworska. Kolejny, IV etap już 13 lipca z Przeworska do Łańcuta. Zachęcamy!

***

Odsłonięty 15 czerwca br. słup kilometrowy jest piętnastym na Podkarpaciu i drugim w Jarosławiu; pierwszy od kwietnia br. znajduje się na terenie jarosławskiej Uczelni, która niedawno otrzymała akredytację międzynarodową św. Jakuba upoważniającą do wbijania pieczęci w paszportach pielgrzyma odwiedzającym nasze miasto. Obecnie w Polsce jest wytyczonych 19 odcinków Drogi św. Jakuba, w tym również podkarpacki Via Regia, oficjalnie otwarty w styczniu 2012 r. Prowadzi z Korczowej, przy granicy z Ukrainą, przez Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów, Ropczyce do Pilzna. Długość Drogi św. Jakuba Via Regia w Polsce wynosi 935 km, z tego 213 na Podkarpaciu. Odległość z Jarosławia do Santiago de Compostela to  3991 km.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(25.06.2014 | aktualizacja 01.07.2014 19:41)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31