Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Ważny dzień dla Benedyktynek

Biskup Stanisław Jamrozek konsekrował 22 października ołtarz w kaplicy mieszczącej się w Klasztorze Sióstr Benedyktynek. W tym dniu do świątyni zostały wprowadzone również relikwie w postaci kropli krwi św. Jana Pawła II oraz poświęcone budynki po modernizacji. W uroczystości uczestniczył burmistrz Andrzej Wyczawski.

Data 22 października 2014 roku na zawsze wpisze się w historię Wspólnoty Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu. Tego dnia biskup Stanisław Jamrozek dokonał konsekracji ołtarza w przyklasztornej kaplicy. Po wielu remontach świątynia została oddana na wyłączną służbę Bogu. Konsekracja ołtarza to bardzo ważny obrzęd w liturgii Kościoła, na trwałe wpisujący się w dzieje Wspólnoty.

Biskup Jamrozek przewodniczył również wprowadzeniu relikwii św. Jana Pawła II, które Wspólnota otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza. Relikwie są relikwiami pierwszego stopnia, to kropla krwi świętego na kawałku materiału, a szczególnym momentem dla wszystkich uczestników liturgii było jej ucałowanie.

Tuż po uroczystości biskup poświęcił kaplicę oraz budynki po modernizacji. Zabudowania oraz tereny  będące w użytkowaniu Wspólnoty Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu od kilkunastu lat są sukcesywnie remontowane. Wysiłkiem wielu dobroczyńców, a także różnych instytucji, wśród nich Gminy Miejskiej Jarosław prowadzone są prace remontowe i konserwatorskie przywracające budynkom dawne piękno.

Uczestniczący w uroczystości mieli niepowtarzalną możliwość zobaczyć część klasztoru objętą klauzurą, zarezerwowaną wyłącznie dla członków wspólnoty zakonnej oraz przekonać się jak wiele pracy włożono w zmodernizowanie budynków.

- Dziękuję za zaangażowanie w sprawę ratowania materialnego i duchowego dziedzictwa. Poświęcenie z jakim Wielebna Siostra działa na rzecz przywracania naszym zabytkom ich dawnej świętości zasługuje na podziw i uznanie - tymi słowami burmistrz Andrzej Wyczawski podziękował s. Barbarze Dendor, przeoryszy klasztoru za trud mozolnej pracy na rzecz jarosławskiego klasztoru.

Monika Sadurska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(23.10.2014 | aktualizacja 24.10.2014 13:33)
Fot. Monika Sadurska
Archiwum
Sierpień 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31