Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

NIE dla czadu

W związku z nadchodzącym okresem grzewczym, a więc również, wzrostem zagrożeń związanych z przypadkami zatruć tlenkiem węgla, Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu, zwraca się z apelem do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z urządzeń grzewczych.

Tlenek węgla /czad/ jest gazem trującym, który wchłaniając się drogą oddechową do organizmu człowieka, przenika do krwi, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu, wskutek czego uszkodzeniu ulegają organy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie: ośrodkowy układ nerwowy, układ naczyniowo-sercowy.

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania węgla i innych paliw zawierających w swym składzie cząsteczki węgla (np. gaz ziemny). Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy w pomieszczeniu,  w którym znajduje się piec gazowy, nie będzie napływu dostatecznej ilości powietrza  z zewnątrz.

Przyczynami takich groźnych zakłóceń są przytkane otwory nawiewne (lub w ogóle brak takich otworów) w drzwiach do pomieszczenia z piecem, czy też niedrożne przewody wentylacyjne i kominowe.

Podstawowe zasady postępowania aby uniknąć zatrucia czadem :

  • należy pamiętać o okresowych przeglądach i czyszczeniu kanałów kominowych i wentylacyjnych
  • nie ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową - takie praktyki mogą również skończyć się poważnym zatruciem organizmu
  • podczas używania nowoczesnych gazowych urządzeń promiennikowych, należy przestrzegać instrukcji ich użytkowania,
  • instalowanie pieców gazowych powinno być dokonywane tylko przez wykwalifikowanych fachowców i zgodnie z zaleceniami producentów.
  • użytkowanie wszystkich urządzeń grzewczych powinno zawsze odbywać się zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją użytkowania.

PAMIĘTAJMY!  

Od ich przestrzegania może zależeć nasze życie bądź zdrowie

Katarzyna Gdyk
(23.10.2014 | aktualizacja 24.10.2014 08:23)
Archiwum
Grudzień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31