Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Doc. Stanisław Sobocki w gronie honorowych obywateli

25 maja, doc. dr hab. Stanisław Sobocki, wybitny chirurg, wiceprzewodniczący Rady Miasta II i III kadencji otrzymał akt nadania Honorowego Obywatelska Miasta Jarosławia. Wydarzenie odbyło się podczas sesji RM.
Fot. Monika Sadurska

- Jest Pan kochanym człowiekiem - lekarzem, publicystą, naukowcem, filozofem, etykiem, historykiem i wychowawcą. Iluż to młodych adeptów sztuki lekarskiej mogło liczyć na Pana cierpliwość i opiekę (...) Jest Pan niestrudzonym publicystą; sławi Pan nasze miasto opisując zagadnienia od historii poprzez problemy zdrowotne i filozoficzne. Bardzo drogie są Docentowi sprawy naszego miasta i jego mieszkańców. Zapisał Pan piękną kartę pracy w samorządzie - mówił do nowego honorowego obywatela Janusz Szkodny, przewodniczący Rady Miasta.

Stosowną uchwałę, nadającą tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia doc. Stanisławowi Sobeckiemu, rada miasta podjęła 27 kwietnia br. W treści jej uzasadnienia czytamy: „za długoletnią i wytężoną pracę na rzecz ratowania ludzkiego życia, wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, a także aktywną działalność społeczna w Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia".

Stanisław Sobocki, chociaż urodził się we Włodzimierzu Wołyńskim, to jednak po przybyciu do Jarosławia w 1937 roku stał się całym sercem obywatelem naszego miasta. Tu kończył maturę, stąd udaje się na studia medyczne do Lublina, a po ich ukończeniu zabiega o to, aby pracować w Jarosławiu, choć komisja przydzielające lekarzom placówki chciała go wysłać do innego miasta. W jarosławskim szpitalu pracował od 1953 do 2014 roku. Doc. Sobocki jest autorem szeregu publikacji medycznych, brał udział w wielu sesjach naukowych we wszystkich krajach Europy i licznych kongresach w kraju i zagranicą. Jak sam o sobie mówi: „spośród napisanych 302 prac naukowych, 72 poświęciłem miastu i powiatowi jarosławskiemu".

Akt nadania tytułu honorowego obywatela wyróżniony odebrał z rąk Janusza Szkodnego, przewodniczącego Rady Miasta.

- Jestem wielce wzruszony tym niecodziennym dniem mojego życiorysu, w którym otrzymałem ten zaszczytny tytuł - mówił S. Sobocki.

Nowy honorowy obywatel przyjął gratulację między innymi z rąk burmistrza Waldemara Palucha, wiceprzewodniczących RM, prezesa oraz członków Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Monika Sadurska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(26.05.2015 | aktualizacja 26.05.2015 13:01)
Archiwum
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30