Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2007 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Unia Metropolii Polskich, Amerykański Instytut Rozwoju Miast, Konferencja Burmistrzów Amerykanskich i ambasada USA

Na początku maja br. w Warszawie odbędzie się dwudniowa konferencja poświęcona tematyce rewitalizacji staromiejskich obiektów i ochrony zabytków. Na spotkanie zaproszony został także burmistrz Jarosławia.

W dniach 7-8 maja 2007 r. Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie odbędzie się interesujące spotkanie poświęcone problemom ochrony dziedzictwa narodowego tj. zabytków i architektury miast Polski. Organizatorem dwudniowej dyskusji po polskiej stronie jest Unia Metropolii Polskich, po stronie amerykańskiej: Amerykański Instytut Rozwoju Miast, Konferencja Burmistrzów Amerykańskich oraz ambasada USA.

Burmistrz Andrzej Wyczawski weźmie udział w spotkaniu, na które zostali zaproszeni nieliczni gospodarze miast Podkarpacia (poza Jarosławiem Rzeszów, Przemyśl i Łańcut).

Nad sposobami ratowania i rewitalizacji staromiejskich obiektów zastanawiać się będą m.in. prezydenci Warszawy: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Krakowa: Jacek Majchrowski, Łodzi: Jarzy Kropiwnicki, Katowic: Piotr Uszok, Rzeszowa: Tadeusz Ferenc oraz eksperci w dziedzinie architektury miejskiej i architektury krajobrazu Amerykańskiego Instytutu Rozwoju Miast. "Zaproszenie mnie jako gospodarza Jarosławia stanowi nobilitację i jest szansą na poszukiwanie rozwiązań rewitalizacji naszej Starówki, w gronie profesjonalistów. Mam nadzieję, że wymiana doświadczeń i pomysłów da efekty w postaci ożywiania centrum naszego miasta" - komentuje burmistrz Andrzej Wyczawski.

 

Unia Metropolii Polskich powstała siedemnaście lat temu, jest organizacją skupiającą 12 wielkich miast, tj.: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawę, Wrocław, do jej zadań należy szczególnie:

  • wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej,
  • promocja inicjatyw i działań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem struktur regionalnych i lokalnych, w szczególności powstających na obszarach metropolitalnych,
  • wspólne rozwiązywanie specyficznych problemów wielkich miast,
  • współpraca z organami państwa, organizacjami ogólnopolskimi i zagranicznymi oraz międzynarodowymi dla zwiększenia roli metropolii w państwie i integracji europejskiej.

Miasta członkowskie należą do Stowarzyszenia Eurocities zrzeszającego inne wielkie miasta Europy.

Iwona Międlar Biuro Prasowe
UM Jarosławia
(18.04.2007 | aktualizacja 30.11.2007 11:59)
Archiwum
Wrzesień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30