Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Narada w sprawie bezpieczeństwa

We wtorek 1 marca br. burmistrz Waldemar Paluch spotkał się w ratuszu z przedstawicielami Policji, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, by porozmawiać o bezpieczeństwie na obwodnicy i innych drogach na terenie miasta.
Fot. M. Młynarska

- Powodem naszego spotkania jest nasilenie wypadków na terenie miasta. Mieszkańcy są zaniepokojeni, zgłaszają do nas uwagi, więc chcielibyśmy to przeanalizować. Główne znaczenie ma fakt, że na naszej obwodnicy doszło do poważnych wypadków. Chciałbym wyciągnąć wnioski, ustalić, czy jesteśmy w stanie coś zrobić, żeby zabezpieczyć się w przyszłości przed takimi zdarzeniami. Chodzi przecież o życie i zdrowie naszych mieszkańców. Kolejny temat to ostatnie zdarzenia drogowe na ul. Pełkińskiej. Musimy przeanalizować, czy były one związane ze stanem drogi, gdyż ze strony mieszkańców padają takie głosy - powiedział na wstępie burmistrz.

W naradzie uczestniczyli: podinsp. Henryk Moskwa - Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu, nadkom. Janusz Mokrzycki - I Zastępca KPP, podkom. Ryszard Tyka - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP, Jerzy Lechwacki - kierownik Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Przemyślu, zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, Rafał Młynarski - dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Infrastruktury Technicznej oraz Władysław Brodowicz - inspektor w Wydziale RMI Urzędu Miasta Jarosławia.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP poinformował zebranych, iż w bieżącym roku na obwodnicy doszło do 1 wypadku drogowego, w którym zginęła 1 osoba. Rok temu odnotowano 2 wypadki, w których zginęły 2 osoby, a 4 zostało ranne oraz 9 kolizji. W 2014 roku na obwodnicy w 1 wypadku zginęła 1 osoba, a kolizji było 19. Takie same dane jak w 2014 roku odnotowano rok wcześniej. Analizując wypadki z 2015 i 2016 roku - niepokojącym jest fakt, że zdarzały się one w jednym miejscu, w zakresie kilometrażowym od 4.0 - 4.2. To miejsce wydaje się obecnie najbardziej niebezpiecznym na obwodnicy.

Podczas spotkania padały różne propozycje dotyczące zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na drodze obwodowej, np. zastosowanie w newralgicznych miejscach podwójnej linii ciągłej, które może znacznie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa,  nakłaniając kierowców do zachowania większej czujności. Skutecznym rozwiązaniem może być również znak ograniczający prędkość na niebezpiecznym odcinku do 70 km/h.

Policja zapewniła, że systematycznie patroluje obwodnicę, również przy zaangażowaniu patroli nieoznakowanych, lecz nie dochodzi tam do częstych przekroczeń prędkości. Przedstawiciele Policji zadeklarowali jednakże, że są gotowi skierować na obwodnicę jeszcze więcej patroli, czy zaproponować ustawienie znaku ograniczenia prędkości do 70 km/h w miejscach newralgicznych.

- Na pewno nie pozostawimy tego problemu bez rozpoznania i bez rozwiązania - zapewniał z kolei Jerzy Lechwacki z GDDKiA. - Może występuje jakiś czynnik, np. związany z ekranami, który nie był znany w momencie projektowania, a wpływa na poziom bezpieczeństwa. Zlecimy niezwłocznie ponowne sprawdzenie drogi obwodowej pod kątem poziomego i pionowego oznakowania. O wynikach i wnioskach poinformujemy burmistrza - dodał.

Podczas narady poruszony został również temat ostatnich zdarzeń drogowych na ul. Pełkińskiej. Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2015 roku doszło na tej drodze do jednej kolizji, podobnie w roku bieżącym, jednakże stan nawierzchni, ani chodnika nie był czynnikiem sprawczym. Policja sprawdziła ulicę Pełkińską pod kątem bezpieczeństwa i nie znalazła żadnego zagrożenia w postaci np. źle osadzonej studzienki czy jakiegokolwiek innego zagrożenia.

 

Kancelaria Burmistrza Miasta
(02.03.2016 | aktualizacja 02.03.2016 14:25)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30