Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2007 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Relacja z pierwszego dnia Międzynarodowego XV Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni".

Już po raz piętnasty w Jarosławiu odbywa się sztandarowa impreza kulturalna o zasięgu międzynarodowym pn. "Pieśń Naszych Korzeni" .

Wydarzenie rozpoczęło się dnia 19.08.2007 r.o godz. 20.00. na terenie Opactwa ss. Benedyktynek w Jarosławiu. Scenki rodzajowe dramatu liturgicznego zostały przedstawione przy klasztorze, bramie wjazdowej na teren opactwa oraz we wnętrzu kościoła św. Mikołaja.

Gości powitał dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kaziński.
Uroczystego otwarcia tego wysokiego rangą przedsięwzięcia skierowanego do elitarnego środowiska dokonał Andrzej Wyczawski - Burmistrz Miasta Jarosławia, będący ogromnym zwolennikiem i melomanem muzyki, której historia sięga korzeni ludzkości. Burmistrz życzył miłych wrażeń estetycznych w odbiorze widowiska licznie przybyłym na to wydarzenie gościom z całej Europy. Artyści upodobali sobie nasze miasto i z ogromną radością powracają z roku na rok z nowym repertuarem koncertowym. Należy wspomnieć znaczącą postać dla rozwoju muzyki dawnej w osobie Jordi Savalla, hiszpańskiego wirtuoza, który natchniony magicznym urokiem Jarosławia oraz jego klimatem napisał utwór muzyczny i zatytułował go imieniem naszego miasta - "Jarosław". Tradycja pieśni i obrzędów paraliturgicznych zapoczątkowana została działalnością zakonów franciszkanów i dominikanów. Koncerty odbywają się późnymi wieczorami w kościołach przy blasku świec, co ma ogromne znaczenie dla powagi wydarzenia i estetyki w odbiorze dzięki panującej w nich wspaniałej akustyce. Pieśni zachowały się do współczesnych nam czasów i podlegają przekazie ustnym w całej Europie.

Jako pierwsza na festiwalu zaprezentowała się Schola Teatru Wegajty - Polska. Powstała w styczniu 1994 roku i działa w ramach Stowarzyszenia "Teatr Wegajty" i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Działalność Scholi skupia się na praktykowaniu chorału gregoriańskiego i konfrontowaniu go z żywą tradycją śpiewu sakralnego.

Schola zaprezentowała program pn. "Miracula Sancti Nicolai" czyli "Cuda św. Mikołaja", XII w., rkp. z St. Benoit-sur-Loire. Aktorzy przedstawili cztery scenki dramatu liturgicznego:

  1. Tres Filiae - Trzy Córki.
    W postać ojca wcielił się dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kaziński, natomiast św. Mikołajem został Marcin Bornus-Szczyciński - główny doradca tego wydarzenia kulturalnego. "Trzy Córki" - historia opowiada o biednym ojcu, który chciał wydać za mąż swoje dorodne córki.
  2. Imago Sancti Nicolai - Wizerun św. Mikołaja
    Scenka przedstawia bogatego Żyda, który został okradziony przez trzech złodziejaszków., którzy ostatecznie zwrócili mu zdobycz.
  3. Tres Clerici - Trzej Klerkowie
    Historyjka prawi o chciwym starcu i staruszce, którzy zamordowali klerków dla wzbogacenia się, ale św. Mikołaj wskrzesił ich do nowego życia.
  4. Getronis Filius - Syn Getrona
    Przedstawiono postać króla Marmorinusa oraz rozpaczających po stracie syna rodziców: matkę Euforyznę wraz z ojcem chłopca - Getronem.

Przeniesieni w czasie chociaż na kilka godzin i poddani tajemniczemu urokowi średniowiecznej atmosfery, w której królują dźwięki fletu, liry, lutni i gitary mauretańskiej sprawiają, że z przyjemnością oczekujemy na kolejny wieczór stwarzający nam możliwość spotkania z muzyką naszych korzeni.

tekst i foto Anita Banaś
(21.08.2007 | aktualizacja 30.11.2007 13:32)
– Uroczyste otwarcie XV Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśni Naszych Korzeni” przez Andrzeja Wyczawskiego – Burmistrza Miasta Jarosławia.  (fot. Filip Polit)
– Uroczyste otwarcie XV Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśni Naszych Korzeni” przez Andrzeja Wyczawskiego – Burmistrza Miasta Jarosławia. (fot. Filip Polit)
Schola Teatru Wegajty z Polski zaprezentowała program pn. „Miracula Sancti Nicolai” czyli “Cuda św. Mikołaja”, XII w., rkp. z St. Benoit-sur-Loire.     Pierwsza scenka: Tres Filiae – Trzy Córki
Schola Teatru Wegajty z Polski zaprezentowała program pn. „Miracula Sancti Nicolai” czyli “Cuda św. Mikołaja”, XII w., rkp. z St. Benoit-sur-Loire. Pierwsza scenka: Tres Filiae – Trzy Córki
Druga scenka : Imago Sancti Nicolai – Wizerun św. Mikołaja
Druga scenka : Imago Sancti Nicolai – Wizerun św. Mikołaja
Pieśni modlitewne do św. Mikołaja
Pieśni modlitewne do św. Mikołaja
Trzecia scenka: Tres Clerici – Trzej Klerkowie
Trzecia scenka: Tres Clerici – Trzej Klerkowie
Czwarta scenka: Getronis Filius – Syn Getrona
Czwarta scenka: Getronis Filius – Syn Getrona
Pieśni pocieszenia
Pieśni pocieszenia
Pochód aktorów pomiędzy odgrywanymi scenkami dramatycznymi
Pochód aktorów pomiędzy odgrywanymi scenkami dramatycznymi
Pokaz tańca z płonącymi pochodniami
Pokaz tańca z płonącymi pochodniami
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31