Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2007 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Relacja z piątego dnia XV Festiwalu Muzyki Dawnej pn. "Pieśń Naszych Korzeni".

Festiwal rozkręcił się na dobre. Jeszcze w środę, 22.08.2007 r. o północy w Wielkiej Izbie Rynek 6 odbył się 1,5 godzinny koncert przy blasku świec. "Kocudza - Theatrum Vitae et Mortis" zaprezentowała słuchaczom muzyki dawnej pieśni o życiu i przemijaniu.

Utwory zostały wykonane przez śpiewaczkę Beatę Oleszek przy akompaniamencie Macieja Kazińskiego - Dyrektora Artystycznego XV. Festiwalu Muzyki Dawnej pn. "Pieśń Naszych Korzeni". W programie znalazły się pieśni ludowe śpiewane gwarą i komentujące życie, skupiające się na jego elementach, tj.: narodzinach, śmierci, żałobie oraz wyrażające ludzkie uczucia: miłości i bólu. To teatr życia i śmierci o czym świadczą tytuły wykonywanych pieśni, np.: "Po sadejku chodziła", "Cuś po kumorze", "Pieśń o świętym Józefie", "Najświętsza Panienka", "Na dunaj", "Wysła na dolinie", "Pieśń o duszach w czyśćcu", "Zmarły cłowiece", "Z głebokości".

W czwartek, 23.08.2007 r. o godz.20.00 na scenie ustawionej przy Ratuszu, na Rynku Starówki jarosławskiej odbył się po raz pierwszy w historii festiwali muzyki dawnej - koncert na "wolnym powietrzu". Był to zarazem chrzest nowej sceny jarosławskiej. Bohaterem tego wieczoru był zespół "Zurgo" z Węgier. Młodzi artyści przedstawili folklorystyczne tańce i pieśni Csango, które stanowią dziedzictwo kultury węgierskiej mniejszości żyjącej
w Rumunii. W wydarzeniu brało udział około tysiąca widzów. W programie znalazły się utwory grane na instrumentach tradycyjnych tj.: bęben, gordon, koboz, flety, kawal, telenka oraz skrzypce. Pieśni zostały wykonane przez Andrea Navratil'a, natomiast tańce zaprezentował Attila Fülöp. Artystom akompaniował zespół składający się z pięciu muzyków. Członkowie "Zurgo" już od środy udzielają instruktażu tańców Csango podczas conocnie odbywających się biesiad festiwalowych na dziedzińcu Rynek 6.

Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnym biesiadowaniu.

Anita Banaś
(25.08.2007 | aktualizacja 26.08.2007 21:05)
Zespol Zurgo z Wegier przedstawil tance i piesni Csango (fot. Paweł Wolontkowski)
Zespol Zurgo z Wegier przedstawil tance i piesni Csango (fot. Paweł Wolontkowski)
Zespol zaprezentowal tradycyjne tance Csango - kolowe, korowodowe, rzedowe i w parach
Zespol zaprezentowal tradycyjne tance Csango - kolowe, korowodowe, rzedowe i w parach
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31