Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Upamiętnienie ofiar stanu wojennego

13 grudnia minęła 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju. Pamięć o trudniej historii sprzed lat nie gaśnie również w Jarosławiu. W intencji ofiar, represjonowanych i więzionych za działalność opozycyjną oraz Ojczyzny została odprawiona Msza św. Złożono też kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana „Solidarności". W uroczystości uczestniczył m.in. współorganizator obchodów, burmistrz miasta Waldemar Paluch z zastępcą Dariuszem Traczem.

Podczas wtorkowych uroczystości w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa modlono się w intencji ofiar, osób internowanych i represjonowanych w stanie wojennym. Mszy św. przewodniczył ks. prałat dr Franciszek Rząsa, a homilię  wygłosił ks. prałat Marian Rajchel. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i mieszkańcy miasta, którzy spotkali się również przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tam odmówiono modlitwę do kapelana „Solidarności" i złożono kwiaty.

Wśród  delegacji obecni byli m.in. przedstawiciele parlamentarzystów, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewódy Podkarpackiego, burmistrz miasta Waldemar Paluch wraz z zastępcą Dariuszem Traczem, radni Rady Miasta Jarosławia na czele z wiceprzewodniczącym Tadeuszem Słowikiem, przedstawiciele ZR Ziemia Przemyska  NSZZ „Solidarność" w Jarosławiu,  Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział Wojewódzki w Jarosławiu - głównego organizatora uroczystości oraz młodzież. Została też otwarta wystawa w holu Opactwa pt. „Czas przeszły-dokonany. Fakty, dokumenty, relacje", autorstwa Kazimierza Ivosse.

Organizatorzy miejskich obchodów: Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział w Jarosławiu, Burmistrz Miasta Jarosławia, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność" Ziemia Przemyska oraz Opactwo SS. Benedyktynek.  

W tym dniu mogliśmy również włączyć się w ogólnopolską kampanię społeczną, organizowaną co roku przez Instytut Pamięci Narodowe. IPN zachęcał do zapalenia o godz. 19.30 „światła wolności" w oknach naszych domów, na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego, a także jako wsparcie dla walczących o wolność. Dzień wcześniej (12.12) w Miejskim Ośrodku Kultury został zorganizowany wieczór z poezją, prozą i piosenką stanu wojennego w wykonaniu Kazimierza Ivosse oraz jego córki Iwony Pinno.

 

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(14.12.2016 | aktualizacja 13.12.2017 23:15)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31