Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2007 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

UCZNIOWIE Z "JEDYNKI" ADOPTUJĄ ZABYTKI

W program ŚLADY PRZESZŁOŚCI - UCZNIOWIE ADOPTUJĄ ZABYTKI włączyła się młodzież z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Jarosławiu.

"…by, każdy, kto zatrzyma się tutaj uświadomił sobie, że tak długo żyjemy, jak długo o nas pamiętają" - słowa te stały się podsumowaniem spotkania jakie odbyło się w jesienne popołudnie 23 października br. w Publicznym Gimnazjum Nr 1 z autorem przewodnika po jarosławskich nekropoliach, a także autorem scenariusza filmu "Jarosławskie cmentarze" Panem Zbigniewem Ziębą. Fakty historyczne dotyczące naszego regionu, wiedza na temat historii pochówków, sztuki i kultury, ciekawostki dotyczące tajemniczych miejsc w naszym mieście - to wszystko, opowiedziane z wielką pasją stało się wspaniałą lekcją historii dla młodych gimnazjalistów i pozwoliło zauważyć własne dziedzictwo kulturowe.

Nadmienić należy, że spotkanie to było trzecim z kolei spotkaniem Pana Zbigniewa Zięby z gimnazjalistami z "jedynki", którzy od listopada 2006 r. realizują Ogólnopolski Program ŚLADY PRZESZŁOŚCI -UCZNIOWIE ADOPTUJĄ ZABYTKI organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Patriotyzm Jutra" oraz Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga. Celem powyższego programu jest m.in.:

wzmacnianie znaczenia tradycji i budowanie poczucia związku z nią, zaangażowanie młodego pokolenia i społeczności lokalnej w opiekę nad materialnym dziedzictwem kultury znajdującym się w ich otoczeniu, poszerzenie wiedzy o przeszłości- szczególnie w wymiarze lokalnym, bezpośrednie zaangażowanie uczniów w promocję swojego regionu, wykorzystanie lokalnej tradycji do rozwoju turystyki w regionie.

W ramach podjętych działań uczniowie zdobywali informacje o zabytkach Starego Cmentarza w Jarosławiu, zbierali materiał fotograficzny, nawiązywali kontakty z instytucjami oraz osobami prywatnymi, które posiadają materiały dotyczące jarosławskiej nekropolii. Serdeczne podziękowania należą się tutaj Panu Kierownikowi Romanowi Żurawskiemu, który wskazał młodzieży najciekawsze zabytki, udostępnił plany, przekazał informacje o spoczywających oraz oprowadził po terenie cmentarza. Sporo informacji zdobyli uczniowie w Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia m.in. od Pana Jerzego Czechowicza, a nieocenioną wartość dla wszystkich, których interesuje historia najbliższego otoczenia ma współpraca, jaką udało się nawiązać ze wspomnianym już Panem Zbigniewem Ziębą. Prócz przekazanych materiałów Pan Zbigniew spotkał się w maju br. w Gimnazjum Nr 1 z zainteresowaną projektem młodzieżą i nauczycielami, na prelekcji, w trakcie której podzielił się wiedzą i zaprezentował - jeszcze w wersji roboczej- przewodnik. Następne spotkanie odbyło się w plenerze Starego Cmentarza, wśród pełnych zadumy figurek aniołków i porosłych bluszczem krzyży, gdzie uczniowie sami przekonali się jak aktualne dziś są słowa "cudze chwalicie swego nie znacie".

Kontynuacja podjętych przez uczniów i ich opiekunów działań nastąpiła od września br., w szczególności przez: objęcie stałą opieką trzech pomników nagrobnych, dalsze poszerzanie wiedzy z zakresu historii regionu, gromadzenie dokumentacji fotograficznej, włączanie się w akcje społeczne, podejmowanie działań artystycznych, a przede wszystkim kontaktowanie się z ludźmi dysponującymi szeroką wiedzą, pełnym zaangażowaniem, pasją i sercem do tego, co robią. Włączenie się młodzieży z "jedynki" w realizację programu, zaszczepiona ciekawość, chęć poszukiwania materialnych i niematerialnych śladów naszej przeszłości i uczenie się szacunku dla nich, przyczyni się z pewnością do docenienia wartości dziedzictwa kulturowego własnego miasta.

Elżbieta Śliwińska
Wicedyrektor PG 1
(25.10.2007 | aktualizacja 30.11.2007 15:05)
Niezapomniana lekcja Zbigniewa Zięby
Niezapomniana lekcja Zbigniewa Zięby
Uczniowie PG1
Uczniowie PG1
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Koła Dziennikarskiego z opiekunką Martą Zadorożną
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Koła Dziennikarskiego z opiekunką Martą Zadorożną
Serdeczne podziękowania od uczniów
Serdeczne podziękowania od uczniów
Zbigniew Zięba z wielką pasją opowiada o zabytkowych nagrobkach
Zbigniew Zięba z wielką pasją opowiada o zabytkowych nagrobkach
Wcześniejsza prelekcja w PG1 (maj br.)
Wcześniejsza prelekcja w PG1 (maj br.)
Gimnazjaliści przed adoptowanym nagrobkiem Gustawa Weissa....
Gimnazjaliści przed adoptowanym nagrobkiem Gustawa Weissa....
... oraz Brygidy Modrzejowskiej. Fot. A.M.
... oraz Brygidy Modrzejowskiej. Fot. A.M.
Archiwum
Wrzesień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30