Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

25. jubileuszowa kwesta u bram Starego Cmentarza

1 listopada br. już po raz 25 u bram Starego Cmentarza spotkają się organizatorzy i wolontariusze kwestowania na rzecz ratowania zabytków starych cmentarzy, którzy w godzinach od 8.00 do 14.00 będą zachęcali do wrzucenia symbolicznej złotówki do puszek.
Fot. Barbara Brzezińska

Nieprzerwanie od 1992 roku, w uroczystość Wszystkich Świętych, u bram jarosławskiego Starego Cmentarza, organizowana jest kwesta na rzecz ratowania nagrobnych zabytków. Pierwsza odbyła się z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły im. ks. Czartoryskich Tomasza Kuleszy, Stowarzyszenia Necropolis Jaroslaviensis z Adamem Feliksem Wojciechowskim oraz Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia z Romualdem Ostrowskim. W tym roku organizatorzy, współorganizatorzy oraz wolontariusze, w tym Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Cmentarzy Polskich działający przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza, a wcześniej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. ks. Czartoryskich, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Burmistrz Miasta Jarosławia, Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno - Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza, Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Oddział w Jaworowie na Ukrainie, młodzież, nauczyciele jarosławskich szkół, przedstawiciele władzy samorządowej, organizacji pozarządowych, już po raz 25 staną u bram Starego Cmentarza kwestując na rzecz ratowania zabytków jarosławskich nekropolii oraz polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie.

Stary Cmentarz w Jarosławiu jest jedną z najstarszych, pozamiejskich nekropolii w Europie. Został założony w 1784 roku i w chwili obecnej zapełniony jest tysiącami bezcennych, zabytkowych grobowców o bardzo ciekawej formie i dużych walorach artystycznych. Historycznych zabytków, które czekają na to, by odzyskać dawną świetność i podkreślić ich walory, poprzez wykonanie prac renowacyjno - konserwatorskich. Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli oraz dotacjom z budżetu miasta, udalo się do tej pory otoczyć opieką wiele cennych pod względem historycznym i artystycznym pomników, jednak wiele czeka jeszcze na ocalenie.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję w dn. 1 listopada od godz. 8.00 do 14.00 przy bramach wejściowych na Stary Cmentarz w Jarosławiu.


Serdecznie zapraszamy!


Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(26.10.2017 | aktualizacja 27.10.2017 10:47)
Archiwum