Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jubilaci na medal

60 i 50 lat temu ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Dzisiaj, po wielu wspólnie przeżytych latach, nadal darzą się czułym spojrzeniem, ciepłym uśmiechem i trzymają się za ręce. Takich 10 wyjątkowych par małżeńskich gościliśmy wczoraj (10.01) w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego. Jubilaci z rąk burmistrza miasta Waldemara Palucha odebrali medale przyznane przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Odznaczeniem zostało uhonorowanych łącznie 11 par. Gratulujemy i składamy serdeczne życzenia!

10 stycznia br., w Sali Ślubów kamienicy Gruszewiczów Jubilaci odebrali medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". To pierwsza w tym roku taka uroczystość przygotowana przez jarosławski Urząd Stanu Cywilnego i jedna z nielicznych w ostatnich latach, kiedy wyróżnienia otrzymały pary za okrągły jubileusz 60-lecia małżeństwa. Wyjątkiem był rok 2016. Wówczas po raz pierwszy w historii naszego Urzędu, para otrzymała medal za 65 lat wspólnego życia, a obchodziła dokładnie jubileusz 69-lecia małżeństwa.

Dla kogo medal?

Małżeństwa świętujące 50 i więcej wspólnie przeżytych lat nagradzane są w naszym kraju specjalnym odznaczeniem, przyznawanym przez Prezydenta RP na wniosek wojewody. W tym roku takie odznaczenie otrzymało 11 par z naszego miasta i okolic. Jubilatów podczas wczorajszej (10.01) uroczystości przywitała i serdeczne życzenia złożyła kierownik USC, Barbara Bąk. Do  życzeń dołączył burmistrz Waldemar Paluch. Podziękował za wzorowy przykład jaki Jubilaci dają młodym ludziom podejmującym dopiero decyzję o wspólnych życiu. - Rodzina w naszym życiu jest najważniejszą komórką społeczną. Państwo podjęli wspólną decyzję o jej założeniu ponad 50 lat temu, wykształcili kolejne pokolenia obywateli - dzieci, wnuki, prawnuki. Tego dzisiaj Państwu gratuluję. Dołączam również najserdeczniejsze życzenia i podziękowania - mówił na wstępie gospodarz miasta.

Pogratulował również wyróżnienia, ponieważ na żaden medal nie pracuje się tak długo, przeszło 18 tysięcy 250 nocy i dni. Właśnie tyle dni z sobą spędzili: Zofia i Feliks Bajanowie, Teresa i Eligiusz Cząstkiewiczowie, Stanisława i Ludwik Dejnakowie, Genowefa i Władysław Dejnekowie, Zofia i Stanisław Dzięgielowie, Zofia i Eugeniusz Gajdowie, Wanda i Kazimierz Kielarowie, Anna i Rudolf Rejentowie, Zofia i Stanisław Świerkowie.

Dłuższym stażem małżeńskim mogą poszczycić się Zofia i Władysław Bistroniowie (nie mogli osobiście odebrać medali) oraz Zofia i Władysław Filipowie.

Wraz z życzeniami kolejnych lat pożycia małżeńskiego w zdrowiu oraz serdecznej opiece osób najbliższych, burmistrz w obecności rodzin Jubilatów wręczył medale, dyplomy, kwiaty i upominki. Do życzeń dołączyła również w imieniu Wójta Gminy Jarosław Helena Ozorowska - kierownik Referatu Spraw Obywatelskich. Miłym, muzycznym akcentem był występ solistek z Miejskiego Ośrodka Kultury - Natalii Gral i Joanny Buczkowskiej pod kierunkiem Wiktora Maruta. Nie mogło zabraknąć również symbolicznej lampki szampana.

W imieniu wszystkich par odznaczonych głos zabrała jedna z Jubilatek, która podziękowała za zorganizowanie uroczystości oraz złożyła życzenia dla pozostałych małżonków dedykując wiersz A. Asnyka: Żyć to nie znaczy iść przez róże, Sięgać po laury, zbierać oklaski, Żyć to znaczy przetrwać wszystkie burze, I dążyć tam, gdzie święcą ideałów blaski.

Była to pierwsza w tym roku uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie. W ubiegłym br. Prezydent RP odznaczył łącznie 32 pary w tym 3 małżeństwa świętujące Diamentowe Gody. 

Jubilatom raz jeszcze składamy serdeczne gratulacje!

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(10.01.2018 | aktualizacja 17.01.2018 09:32)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31