Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Niepodległościowa wystawa już otwarta

Wyjątkowy akcent na jarosławskim rynku w ramach miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości! Do końca sierpnia w centrum naszego miasta można oglądać ciekawie zaaranżowaną wystawę plenerową „Powstała by żyć", przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Jarosław jest trzecim miastem w Polsce, po stolicach kraju i naszego województwa, w którym prezentowana jest ekspozycja. W piątek (3.08) jej otwarcia dokonali dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie oraz burmistrz Waldemar Paluch. Gospodarz miasta wręczył współorganizatorowi wydarzenia pamiątkowy obraz przedstawiający pierwszy mural historyczny w Jarosławiu odsłonięty 9 czerwca br.

Premiera prezentacji wystawy „Powstała by żyć" odbyła się w czerwcu br. na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. W lipcu gościła w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie. Jarosław jest trzecim miastem w Polsce, gdzie można przez cały sierpień oglądać niepodległościową ekspozycję plenerową. W miniony piątek (3.08) jej oficjalnego otwarcia dokonali dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie oraz burmistrz miasta Waldemar Paluch, w obecności: starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana, przewodniczącego Rady Powiatu Jarosławskiego Zbigniewa Piskorza, radnych miejskich i powiatowych, służb mundurowych, mieszkańców oraz lokalnych mediów.

Gospodarz miasta podkreślił owocną współpracę z rzeszowskim oddziałem IPN. Wyrazem podziękowania był, wręczony współorganizatorowi wydarzenia, pamiątkowy obraz przedstawiający pierwszy mural historyczny w Jarosławiu, odsłonięty 9 czerwca br.

- Ta wystawa pokazuje przede wszystkim zbiorowy wysiłek. Zbiorowy wysiłek bardzo zróżnicowanego społeczeństwa -  mówił dr Dariusz Iwaneczko opowiadając o ekspozycji, na której prezentowane są archiwalne zdjęcia, plakaty, mapy oraz cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa. Centrum ekspozycji ujętej w krąg jest mapa, ciesząca się największym zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci. Pozwala samodzielnie sprawdzić, jak zmieniały się granice w tym czasie.

Dla przypomnienia: dzięki współpracy z Oddziałem IPN w Rzeszowie, w czerwcu na parterze Ratusza mieliśmy już możliwość oglądania innej wystawy „Ojcowie niepodległości". Liderom walki o wolną Polskę w 1918 r. poświęcony był również wykład historyka IPN, Zenona Fajgera. W prelekcji wzięła udział młodzież i nauczyciele jarosławskich szkół podstawowych, a do każdej placówki trafiły dodatkowe materiały edukacyjne, przygotowane przez IPN. Szczegóły TUTAJ.

Kolejną miejską inicjatywą, związaną z przypadającą rocznicą, jest wydanie śpiewnika patriotycznego, do którego nasi mieszkańcy mogą stworzyć własne ilustracje. Konkurs plastyczny trwa do połowy sierpnia, szczegóły znajdują się TUTAJ. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w miejskie obchody „JaroSŁAW NIEPODLEGŁĄ!".

Zapraszamy do zwiedzania wystawy oraz wspólnego i radosnego świętowania jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(03.08.2018 | aktualizacja 06.08.2018 11:56)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Maj 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31