Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

W niedzielę otwarcie parku miejskiego

W grudniu ubiegłego roku rozpoczęła się pierwsza część rewitalizacji Parku Miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino. Po niespełna roku inwestycja została zakończona, a od najbliższej niedzieli, 14 października mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać z uroków spacerowania nowymi alejkami, odpoczynku na ławeczkach, czy przy fontannach. W tym dniu burmistrz miasta Waldemar Paluch zaprasza na piknik rodzinny, który zaplanowano w godz. 13.00-18.00. W ramach imprezy czekają liczne atrakcje, zabawy dla dzieci, rodzinna gra terenowa czy quiz wiedzy o Jarosławiu.

W programie pikniku m.in: konkurs na najpiękniejszy bukiet z darów natury, zabawy z animatorami, pokaz baniek mydlanych, rodzinna rozgrzewka fitness, qiuz o Jarosławiu, pokaz pierwszej pomocy, skoki w workach, kasztanowe zabawy, gry terenowe dla całych rodzin, Baba Jaga, malowanie buzi, tworzenie ludzików z kasztanów i żołędzi, kącik rysunkowy i wiele innych. Spotkajmy się w wyjątkowym dla miasta miejscu!

 

***

Park Miejski im. Bohaterów Monte Cassino w Jarosławiu został założony na początku XX wieku, był miejsce mi.n. słynnej wystawy przemysłowej i rolniczej wg pomysłu Stanisława Gurgula. Ze względu na swoją historię i charakter jest objęty opieką Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszelkie inicjatywy co do jego rewitalizacji oraz zakres prac muszą być uzgadniane ze służbami konserwatorskimi. Tak też było w przypadku projektu z dofinansowaniem unijnym pn. „Eskapady na książęcym szlaku” obejmującym rewitalizację parku w Jarosławiu i w naszym partnerskim mieście Svidnik (Słowacja). 

Zakres prac obejmował nie tylko uporządkowanie przestrzeni publicznej, ale również nadanie jej nowej funkcji dydaktycznej, wykorzystującej zasoby przyrodnicze oraz nowo zaprojektowane elementy tj. altana i donice edukacyjne, domki dla pszczół i przykładowy ul, rabaty roślinne, tablice edukacyjne. Są też m.in.: nowe ławki, leżaki, lampy oświetleniowe, monitoring (23 kamery), infokioski, dodatkowe 2 fontanny, toalety. Prace polegały również na odtworzeniu historycznego układu alejek (o pow. 12 535,51 m kw.). Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków polecił zastosowanie konkretnej nawierzchni tzw. HanseGrand - stosowanej na alejkach parkowych, ścieżkach rowerowych, edukacyjnych i leśnych, placach zabaw, obiektach sportowych, torach do boule, polach golfowych czy siłowniach na świeżym powietrzu. 

Więcej o projekcie TUTAJ


 

 

Kancelaria Burmistrza Miasta
(10.10.2018 | aktualizacja 17.10.2018 09:05)
Archiwum
Lipiec 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31