Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Palenie śmieci szkodzi Tobie i środowisku!

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim konieczność ogrzewania naszych mieszkań. Niestety to, co wrzucamy do naszych pieców ma ogromny wpływ, na jakość powietrza. Wynikiem tego są czynności podjęte przez Straż Miejską, mające na celu sprawdzanie urządzeń grzewczych pod względem wykorzystywania właściwego opału. Podczas kontrolnej wizyty, każdy właściciel posesji otrzymuje także ulotkę informującą o konsekwencjach palenia odpadami.

Produktem spalania drewna lub węgla jest dym w postaci gazu, który unosi się w powietrze. Niestety substancje trujące powstające w wyniku spalania m.in. gumy czy plastiku opadają na ziemię i w bezwietrzną pogodę stoją w miejscu. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie tych tworzyw są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, a przede wszystkim chorzy na astmę.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, które w formie ulotek trafią do wszystkich mieszkańców.

Społeczna odpowiedzialność oraz wiedza powinny stać się najważniejszymi motywami prowadzącymi do zmiany naszego podejścia odnośnie spalania śmieci. Dlatego podejmowanych jest szereg proekologicznych akcji. Jedna z nich, „Kochasz dzieci - nie pal śmieci" była przykładem aktywnego włączenia się Jarosławia w ogólnopolską akcję prowadzoną przez Fundację Ekologiczną Arka. 

Dla przypomnienia! Obowiązują prawne regulacje dotyczące zakazu palenia odpadów. Przepisy zdecydowanie zabraniają stosowania tego procederu. Z ustawy o odpadach wynika, że palenie śmieci możliwe jest tylko w spalarniach odpadów, zatem każdy, kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny, która maksymalnie może wynieść nawet 5 000 zł. Natomiast, jeżeli w wyniku spalania odpadów występuje zagrożenie życia lub zdrowia, lub pogorszenie stanu powietrza sprawca otrzymuje wówczas karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Prawo ochrony środowiska pozwala jednostkom gminnym na przeprowadzenie kontroli. Jej utrudnianie i uniemożliwianie stanowi przestępstwo opisane w art. 225 § 1 kodeksu karnego. Z uwagi na konieczność dokonania wyspecjalizowanych badań organ kontrolujący ma możliwość korzystania z pomocy ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Renata Pęcak
Kancelaria Burmistrza Miasta
(14.12.2018 | aktualizacja 14.12.2018 13:13)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30