Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jarosławianie oddali hołd Sybirakom

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Ta napaść przyniosła ze sobą represje i masowe wywózki polskich obywateli na Syberię. Dopiero po wielu latach, mogli oni wrócić do kraju. W Jarosławiu, w 80. rocznicę tych wydarzeń, pod pomnikiem „Bohaterów II Wojny Światowej”, odbyły się uroczyste obchody Dnia Sybiraka.

Jarosławskie uroczystości rozpoczęły się w kolegiacie pw. Bożego Ciała, mszą św. w intencji zmarłych Sybiraków i pozostałych na Syberii oraz zmarłych w Ojczyźnie i żołnierzy, którzy swe życie oddali na wszystkich frontach świata. Ks. Zbigniew Szewczyk, proboszcz w parafii pw. św. Zofii i św. Szczepana w Laszkach, w swojej homilii przypomniał fragmenty „Pieśni wygnańców z Ojczyzny":

Ojczyzno nasza. Ziemio ukochana

W trzydziestym dziewiątym cała krwią zalana

Nie dość, że Polskę na wpół rozebrali

Jeszcze Polaków na Sybir wysłali...

... O Polsko nasza, Ziemio nasza święta

Gdzie twoje Syny, gdzie twoje orlęta

Dzisiaj w Sybirskie tajgi przyjechali

Czy kiedy ciebie będziem oglądali...

Po mszy św. uczestnicy obchodów Dnia Sybiraka przeszli pod pomnik „Bohaterów II Wojny Światowej". Uroczystości miały wyjątkową oprawę dzięki Wojskowej Asyście Honorowej, wystawionej przez 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. Dywizji Józefa Ludwika Zająca w Jarosławiu, Jarosławskiej Orkiestrze Dętej „Laudate Dominum", harcerzom Hufca ZHP Jarosław, pocztom sztandarowym oraz licznie zgromadzonym gościom. Byli wśród nich między innymi: zastępca burmistrza Dariusz Tracz, prezes Związku Sybiraków oddział Jarosław Witold Garczyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł RP Mieczysław Kasprzak, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhulacz, wicestarosta Mariusz Trojak.

- Przychodzimy, więc i stajemy tu dzisiaj, bo chcemy oddać hołd tym, którzy zginęli na dalekiej Syberii i tym, którzy wywiezieni tysiące kilometrów od Ojczyzny cierpieli na zesłaniu, ale nigdy nie zapomnieli o Polsce. Wspominamy dziś z dumą naszych rodaków, zesłańców Sybiru i Weteranów, którzy stanowią przejmujące świadectwo Golgoty Narodów, a ich dramatyczne doświadczenia to dla nas wyjątkowa lekcja historii i dziedzictwo, które będąc swoistą przestrogą, musi bezwzględnie przetrwać w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń - mówił zastępca burmistrza Dariusz Tracz.

Więcej zdjęć na profilu Facebook

Agnieszka Wilczyńska-Gemra
Kancelaria Burmistrza Miasta
(19.09.2019 | aktualizacja 19.09.2019 08:23)
fot. Agnieszka Wilczyńska-Gemra
fot. Agnieszka Wilczyńska-Gemra
Archiwum
Lipiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Klara Muu - 2D
    2,3,5,7,8 Lipca
    godzina: 13.30
  • Czworo dzieci i coś
    3,5,7,8,9 Lipca
    godzina: 16.00