Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

1 listopada kwesta na Starym Cmentarzu

Od wielu lat w Dniu Wszystkich Świętych organizowana jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza w Jarosławiu. 1 listopada będziemy mogli po raz kolejny wesprzeć akcję, dzięki której udało się zachować wiele cennych pomników jednej z najstarszych w Europie, pozamiejskich nekropolii.
Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza w Jarosławiu ma już 27-letnią tradycję. Po raz pierwszy odbyła się w 1992 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Necropolis Jaroslaviensis i co roku przy zaangażowaniu środków z budżetu miasta, pozwala na objęcie pracami remontowo-konserwatorskimi cennych pod względem historycznym i artystycznym nagrobnych pomników.  

1 listopada 2019 r. przed główną i boczną bramą Starego Cmentarza oraz na alejkach cmentarnych po raz kolejny będą kwestowali wolontariusze, dzieci i młodzież jarosławskich szkół, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, czy stowarzyszeń. Przyłączą się do nich też członkowie jaworowskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z prezes Zofią Michniewicz, ponieważ od kilku lat akcja poszerzona jest o zbiórkę pieniędzy na ratowanie polskiego cmentarza w Jaworowie. Kwestujących spotkamy w godz. 8.00-14.00.

Organizator kwesty: Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Cmentarzy Polskich działający przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu.
Współorganizatorzy: Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska Filia w Rzeszowie, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.

Na przestrzeni ostatnich 12 lat (razem z 2019 r.) zebrane fundusze oraz przeznaczone kwoty z budżetu miasta (łącznie ponad 300 tys. zł) pozwoliły uratować ponad 40 obiektów na jarosławskich nekropoliach. W tym roku były to obiekty na Starym Cmentarzu: sarkofag rodziny Wapińskich (kontynuacja), pomnik nagrobny rodziny Rozwadowskich, konserwacja dwóch nagrobków z żeliwnymi krzyżami oraz odczyszczenie z mchów i porostów nagrobka Brygidy Modrzejowskiej oraz nagrobka zwieńczonego hełmem z przyłbicą.  Jakie pomniki zostały poddane pracom remontowo-konserwatorskich można zobaczyć w zakładce RENOWACJE.

Dla przypomnienia
Stary Cmentarz w Jarosławiu został założony w 1784 r. na Przedmieściu Krakowskim, niemal natychmiast po ukazaniu się dekretu cesarskiego Józefa II. Rok później dokonano na jego terenie pierwszych pochówków. To dlatego posiada wcześniejszą datę założenia od większości innych cmentarzy, w tym tak znanych jak Łyczakowski we Lwowie, Powązkowski w Warszawie, Rossa w Wilnie, czy Rakowicki w Krakowie. Na jednej z najstarszych w Europie pozamiejskich nekropolii znajdują się dzieła sztuki sepulkralnej z XIX i XX w., nagrobki osób zasłużonych dla kraju i miasta m.in. majora Leona Czechowskiego.
Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(31.10.2019 | aktualizacja 31.10.2019 12:35)
Kaplica cmentarna z 1832 r. - pierwsza poważna inwestycja na cmentarzu od jego założenia w 1784 r. Obiekt fundacji Franciszki Gneiser. | Fot.  M. Młynarska
Kaplica cmentarna z 1832 r. - pierwsza poważna inwestycja na cmentarzu od jego założenia w 1784 r. Obiekt fundacji Franciszki Gneiser.
Fot. M. Młynarska
Prace remontowo-konserwatorskie w 2019 r.: sarkofag rodziny Wapińskich (kontynuacja). | Fot.  archiwum wydziału GKN
Prace remontowo-konserwatorskie w 2019 r.: sarkofag rodziny Wapińskich (kontynuacja).
Fot. archiwum wydziału GKN
Pomnik nagrobny rodziny Rozwadowskich.
Pomnik nagrobny rodziny Rozwadowskich.
Nagrobek Brygidy z Juśkiewiczów Modrzejowskiej.
Nagrobek Brygidy z Juśkiewiczów Modrzejowskiej.
Dwa nagrobki z żeliwnymi krzyżami.
Dwa nagrobki z żeliwnymi krzyżami.
Od kilku lat część środków zebranych podczas jarosławskiej kwesty przekazywana jest na ratowanie polskiego cmentarza w Jaworowie (Ukraina). Nekropolią opiekuje się tamtejszy oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z prezes Zofia Michniewicz. | Fot.  fb Zofia Michniewicz (6)
Od kilku lat część środków zebranych podczas jarosławskiej kwesty przekazywana jest na ratowanie polskiego cmentarza w Jaworowie (Ukraina). Nekropolią opiekuje się tamtejszy oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z prezes Zofia Michniewicz.
Fot. fb Zofia Michniewicz (6)
Archiwum
Sierpień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31